Minimalist Yaşam Deyince Aklınıza Ne Geliyor?

0

Evinize şöyle bir bakın, etrafınızda ne kadar çok gereksiz eşya var. Sürekli alıyoruz, eskilerini atmaya kıyamazsak da evleri dolduruyoruz.

Ne zaman dolapları düzenlemeye kalksak bir sürü eşya çıkıyor. Kimini unutmuş oluyoruz kimini bağlandığımız için tekrar kaldırıyoruz. Biriktirmek bir tür rahatsızlıktır.

Eşyaları dağıtmanın bir anlamı hayatınızı küçültmektir. Bu nedenle ayrılmakta zorlanıyoruz. Eşyalara bağlanmanın temeli bebeklikten geliyor. Bebekler için güven verici bazı eşyalar, anneden ayrılırken rahatlama anlamındadır. Aynı durum yetişkinlerde de olabiliyor. Daha çok obsesif-kompulsif bozukluğu olan kişilerde görülen bu bağlanma durumunu uzmanlar sevgisizlik, ayrılık, terk edilme duygularına bağlıyor.

Oysa az eşya ile yaşamanın daha huzurlu olduğunun farkına varırsak ruh sağlığımızı da koruruz.

İşe önce küçük yaşam alanlarınızı düzenli tutmakla başlayın. Organize oldukça kendinizi motive etmiş olursunuz. Tereddüt duyduğunuz zaman bu eşyanın size gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulayın. En son ne zaman ihtiyacınız oldu, vazgeçerseniz ne kaybedersiniz bir düşünün.

Kıyafetler, ayakkabılar, kitaplar, mutfak eşyaları, ev tekstili, eski oyuncaklar derken ne kadar fazlalığınız olduğuna şaşıracaksınız. Başlayın ve biran önce bitirin.

Bunu yaparken oda oda değil de kategorilere ayırırsanız daha organize çalışırsınız.

Dünyada trend küçülme iken siz büyümeye çalışmayın. Az eşya ile de mutlu olursunuz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın