Meyve ve Sebzeleri Dondurulmuş Alırken Dikkat Edin

0

Hayatı kolaylaştıran bir çok dondurulmuş ürünü istediğiniz an marketlerden alabilirsiniz. Özellikle çalışan kadınların kurtarıcısı olan bu gıdaları satın almadan önce üzerindeki saklama koşullarına uygun mu, kontrol etmek gerekiyor. İlginç olan ise bazı meyve ve sebzelerin dondurulduğunda lezzetini ve besi değerini kaybetmeden daha faydalı olması. Alışverişe çıkmadan önce işinize yarayacak listeye bir göz atın.

 

Ispanak; özellikle çok dondurulmuş ise tazesine göre çok daha fazla kalsiyum içeriyor. 1 gramında bulunan miktarda sütten daha çok kalsiyuma sahip. Ayrıca içerdiği folik asit kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyor ancak dondurulduktan 3-6 ay sonra folik asit miktarı azalıyor. Antioksidanına daha rahat ulaşmak içinse buharda pişirin.

donmus bezelye
Bezelye; dondurulduğunda içerdiği antioksidan miktarı artıyor ve 1 yıl sonra içerdiği C vitamininin sadece %10’u kayboluyor. Yarım kase bezelye günlük C vitamini ihtiyacınızın %13’ünü karşılıyor.
Mısır; dondurulmadan önce haşlandığında göz sağlığı için gerekli olan lutein ve zeaksantin seviyeleri artıyor. Bu da görme kaybını % 118 oranında önlüyor demektir. Ayrıca konserveye göre daha lezzetli ve 6 ay içerisinde tüketmelisiniz.

 

Kiraz; derin dondurucuda saklandığında daha fazla antosiyanin içeriyor. 6 ay boyunca bekleyenlerde polifenol miktarı %50 oranında azalıyor, 3 ay beklerse kayıp %25 oluyor. İçeceğinize ve yoğurdunuza ekleyecekseniz uzun süre beklemeyin, besin değeri azalıyor.
Yaban mersinini ise 4 ay içerisinde tüketin. Dondurulduğunda kanser ve kalp hastalığını önleyici gücü olan antosiyanin miktarı azalmıyor. Oda sıcaklığında çözebilirsiniz,ancak 1 dakikada mikrodalgada çözerseniz o zaman antosiyanin oranı artıyor.
Dikkat etmeniz gereken paketi açıp istediğiniz miktarı aldıktan sonra, kalanını buzdolabı poşetine koyarak içindeki havayı tamamen boşaltmanız ve derin dondurucuda saklamaya devam etmenizdir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın