Mevsimsel Alerjiler Hayatınızı Kabusa Çevirmesin

0

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin verileri, Türkiye nüfusunun yaklaşık %30’unun alerjik hastalıklardan etkilendiğini gösteriyor.

Ülkemizdeki alerjik çocukların %90’ında mayt alerjisi ve ev tozu birinci sırada, polen alerjisi ikinci sırada görülüyor.

Doğada bolca zaman geçirmek ve spor yapmak sağlık için faydalı, peki polenlerle nasıl başa çıkacağız? Küresel ısınma sonucu dünyanın daha çok ısınması ve bitkilerin daha uzun yaşamasın nedeniyle daha çok polen oluyor. Kötü haber ise önümüzdeki 100 yıl içinde özellikle çimen poleni üretiminin iki katına çıkacağı !

Polenlerin en çok olduğu zaman sabah saat 05:00-10:00 arası ve günbatımıdır. Bu saatlerde kapalı mekanlarda olmaya çalışın. Güneş gözlüğü ve şapka kullanımı da gerekli, saçlarınızda jöle varsa mıknatıs gibi polenleri çeker.

alerji4

Polenler ağızdan, burundan ve gözlerinizden vücuda girdiğinde, vücut düşman kuvvetlerle savaştığını düşünüp immunoglobulin E antikoru üretmeye başları. Antikorlar ise histamin adı verilen tahrik edici kimyasalları salgılatır. Sonrasında alerjik reaksiyonlar rahat almanıza fırsat vermiyor.

Polenlerin çıkması için saçlarınızı akşamları yıkayın. Böylece polenler yastığınıza geçmemiş olur. Sporunuzu polen sayısının gün boyunca en düşük olduğu sabah veya akşam saatlerinde yapın. Alerji mevsiminde, kapalı mekânlar da sorun teşkil edebilir. Alerji sezonu boyunca havalandırma filtrelerinizi değiştirin. Bütün gün dışarıda kaldıysa evcil hayvanlarınızı temizleyin çünkü hayvanlar da eve polen getirebilir.

Eğer genzinizin tıkanıklığı uykunuzu bölüyorsa daha kolay nefes almanıza yardımcı olan ve horlama için kullanılan burun bantlarından faydalanabilirsiniz. Göz pınarının hemen altındaki bölgeye bastırmak da daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini harekete geçirmek şart; buna karnınızdan başlayabilirsiniz.Sağlam bir bakteri florası, güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Alkol,aşırı şeker tüketimi ve stres sindirim sistemindeki iyi bakterileri öldürür. Gereksiz ilaç, özellikle antibiyotik kullanımından uzak durup, avokado, fasulye ve Brüksel lahanası gibi lifli gıdaları tüketerek iyi bakterileri korumak gerekiyor.

alerji1

İlaç kullanmak gerekirse önce basit olanlardan başlayıp, ikişer hafta bekleyerek diğer yönteme geçmek uygun olabilir.

Steroid burun spreyleri; alerji mevsiminde her gün kullanılıyor,etkisi 14 gün içerisinde görülüyorn Dekonjestan grubu spreylerin ise tıkanıklığı artırdığı biliniyor.

Antihistaminikler; günlük kullanılan ilaçlar şişlik ve burun akıntısına iyi geliyor. Göz damlaları ise gözlerdeki kaşınmayı rahatlatıyor.

Montelukast Sodyum içeren ilaçlar; reçeteli ve günde 1 kez alınıyor. Burun akıntısı ve hapşırık çok yoğunsa kullanılıyor. Geniz yolunu enflamasyondan temizliyor.

Aşı tedavisi; haftada 1 kez yapılan iğnelerle, bağışıklık sisteminin alerjiye neden olan şeyleri tolere edebilmesi için yeniden programlanması sağlanıyor.

alerji3

Evinizdeki alerji odaklarından da kurtulmak için;

Yatak odasında hipoalerjenik yatak ve yastık kılıfları kullanmak ve çarşafları 60 derecede yıkamak,

Mutfaklarda havayı tahliye eden davlumbaz kullanmak veya polen sayısının az olduğu akşam saatlerinde pencereyi açarak yemek pişirmek,

Eve ayakkabılarla girmemek, yıkanabilir halılar ve HEPA filitreli hava temizleyiciler kullanmak,

Banyolarınızda tuvalet ve küvetin etrafındaki çatlaklarda oluşan küfleri çamaşır sulu solüsyonla yıkamak,

Temizlikte mikrofiber bez kullanmak faydalı oluyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın