Menopoza Geçiş ve Tünelin Sonundaki Işık

0

Hep ergenlikteki çocuklarımızdan bahsediyoruz ama onlar büyürken biz de ergenliğin tersini yaşıyoruz.
Birçok değişiklikler hissedeceğimiz bu dönem 4-10 yıl kadar sürüyor. Çocuk sahibi olma dönemi düşüşe başlar, yani üreme döneminin sonuna gelinir. Hafif veya yoğun adet kanamaları ya da kısa aralıklarla daha sık adet görülebilir.
Sonrasında sinirlilik ve regl öncesi dönemde şişkinlikler artmaya başlar, vücut daha çok östrojen ve daha az progesteron üretir.

menopoz3

Ani sıcak basmaları, uyku bozuklukları, ruh halinde değişiklikler ve adetlerin aksaması başlar. Östrojenin düşmeye başladığı dönemdir.
Adet görmenin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra ani sıcak basmaları artar, gece terlemeleri ve vajinal kuruluk başlar. Regl dönemi bittiği için östrojen ve progesteron hormonu en düşük seviyededir.

Menopoz dönemi sıkıntılarıyla başa çıkabilirsiniz;
Tempolu bir solunum yani yavaş ve derin nefes alıp verme, ani sıcak basmalarını engeller. Günde iki kez 10-15 dakika uygulanabilir. Aerobik egzersizleri de stresten daha az etkilenmeyi sağlar ve sıcak basmaları ile gece terlemelerine çözüm olabilir. Akupunkturu ve soya yemeyi deneyebilirsiniz.
Düzensiz regl olmak rahatsızlık veriyorsa, düşük dozda doğum kontrol hapı kullanılabilir.

menopoz8

Değişken ruh haliyle başa çıkabilmek için, günlük doz 400 IU olmak üzere D vitamini alınabilir.
Memelerde şişlik ve ağrı hissediliyorsa, soğuk kompres uygulanabilir.
Unutkanlık,odaklanma ve dikkat toplama zorluklarının yaşandığı bu dönemde kafein zihinsel olarak güçlendirir, ama fazlası gerginlik yaptığından dengeli tüketilmesi gerekir.
Uykusuzluk problemi olan kadınlar, maalesef bu dönemde daha da zorlanıyor. Bilinçli meditasyon tekniklerinden yararlanılabilir.
Beynimizdeki sisin dağılıp, inişli çıkışlı ruh halimizin bitmesiyle beraber yeni bir hayata merhaba diyoruz. En başta doğum kontrolüne ihtiyacımız yok, yani seks artık daha korkusuz. Duygusal yönden daha huzurlu ve dengeli oluyoruz artık, hayatımız yeniden düzenleniyor.Keyfini çıkarmak gerek….

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın