Menopoz Kapınızı Çalıyorsa…

0

Menopoz; çok yakınlarınızdaki kişilerden gördüğünüz, önce anlam veremediğiniz, ama karlı bir havada annenizin camı sonuna kadar açıp “sıcak bastı” dediği şeyin adıdır.

Menopoz dönemi kadın için farklı bir hayat artık, bu dönemde “bunun yaşı var mıdır”, “cinsel hayatım ne olacak”, “bu hormonlar ne zaman durulacak”  aklınıza bir çok soru gelir.
Menopoz;  bir yıl boyunca regl olmamak,  son adet dönemi, yani doğal bir şekilde yumurtlamanın  bitmesidir.  Östrojen hormonu bu dönemde azalır.

Menopoz yaşı genellikle 40-55 yaş arasındadır. Erken menopoz ise bu dönemin 30’lu yaşlara gelmesidir. Hafif veya yoğun adet kanamaları veya kısa aralıklarla daha sık adet görülebilir.

Vücudunuzda değişiklikler hissedeceğiniz bu dönem 4-10 yıl kadar sürüyor. Bu süreçte regl dönemi bittiği için, östrojen ve progesteron hormonu en düşük seviyededir.

menopoz7

Bazı kadınlar daha kolay atlatırken, bazıları ciddi sıkıntılar yaşar. Sıcak basması, ani ve aşırı terleme, çarpıntı, asabiyet ve uyku bozuklukları, ruhsal değişiklikler gibi şikayetleri görülür.

Menopoz dönemi korkulacak bir dönem değil; hormonal değişimler nedeniyle regl olmadığınızdan  hamile kalma korkusu yaşamadan, daha rahat ve huzurlu bir  cinsel hayat yaşanır. Menopozda kalıtım önemli, ailenizdeki diğer kadınların menopoza giriş yaşı genelde sizin için benzer oluyor.

Anne olmamış kadınlar için üretkenliğin bitmesi anlamına gelen menopoz dönemi, bu yönden sıkıntı yaratabilir.
Menopoz dönemini doktor kontrolünde geçirmek gerekir; eksik olan östrojenin yerine konması, kemik erimesine karşı tedavi uygulanması,  kalsiyum ve D vitamini takviyesi bu sürecin atlatılmasında ve  sonraki yaşamınız için önemli olduğunu bilmelisiniz.

menopozdönemi

Menopoz dönemi sıkıntılarıyla başa çıkmak için;

  • Memelerde şişlik ve ağrı hissediliyorsa, soğuk kompres uygulanabilir.
  • Unutkanlık,odaklanma ve dikkat toplama zorluklarının yaşandığı bu dönemde kafein zihinsel olarak güçlendirir, ama fazlası gerginlik yaptığından dengeli tüketilmesi gerekir.
  • Uykusuzluk problemi olan kadınlar, maalesef bu dönemde daha da zorlanıyor. Bilinçli meditasyon tekniklerinden yararlanılabilir.
  • Tempolu bir solunum yani yavaş ve derin nefes alıp verme, ani sıcak basmalarını engeller. Günde iki kez 10-15 dakika uygulanabilir. Aerobik egzersizleri de stresten daha az etkilenmeyi sağlar ve sıcak basmaları ile gece terlemelerine çözüm olabilir.
  • Akapunkturu ve soya yemeyi deneyebilirsiniz.
  • Değişken ruh haliyle başa çıkabilmek için, günlük doz 400 IU olmak üzere D vitamini alınabilir.
  • Düzensiz regl olmak rahatsızlık veriyorsa, düşük dozda doğum kontrol hapı kullanılabilir.

menopoz8

Değişken ruh halimizin bitmesiyle beraber bizi yeni bir hayat bekliyor. Doğum kontrolüne ihtiyacımız yok, yani daha korkusuz ve keyifli seks yapabiliriz.

Duygusal yönden daha dengeli ve huzurlu oluyoruz. Bunun da tadını çıkarmak gerek….

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın