Menisküs Ameliyatını Bu Aralar Çok Sık Duyuyoruz

0

Kendim oldum diye demiyorum, ama herkesin dilinde bu aralar “menisküs” çok dolaşıyor.

Sporcu hastalığı gibi görülse de dizin üzerine yapılan yüklenmeler, dizin üzerine çökme, bir de kilo problemi varsa hastalık hızlanıyor.Ve Kadınlarda da çok sık görülüyor.

Menisküs nedir;

Diz ekleminin ortasında bulunan bu kıkırdak parça lastiksi ve düz bir dokudadır.Eklem yüzeyini kaplayarak bir yastık gibi destekler. İç kısımdaki “iç menisküs”, dış kısımdaki “dış menisküs” adını alır.

Diz bölgesinde bulunan iki büyük kemiğin kesiştiği noktada C şeklinde ince yastıkçıklar bulunur. Doktorlar buna bir tür conta diyor.

Dizden gelen takırtı sesleri, dizin kilitlenmesi, diz eklemindeki ağrı,ödem ve şişlik ile kendini gösterir. Hatta ayak bileğine vuran şiddetli ağrılar da yapar.

menisküs

Menisküs yırtığı, uzun süre tedavi edilmezse kıkırdak aşınmasına, sonrasında da diz bölümünden bacakta şişmeyle sakatlığa kadar götürebilir. Kıkırdağın uzun süre bu şekilde kalması dizde başka hasarlara ve kireçlenmeye neden olur.

Eğer düşük dereceli yırtık varsa şikayetler ilaçlarla ve doktorun vereceği özel egzersizlerle tedavi edilebilir. Yaklaşık 1,5 egzersizden sonra şikayetlerde azalma görülmezse cerrahi yöntem uygulanır.

MR çekilerek, ortopedi doktorunun menisküs yırtığı tanısından sonra gerekiyorsa ameliyat yapılır.

“Artroskopi” yöntemi ile yapılan kapalı ameliyattan sonra ağrı büyük ölçüde kaybolur.  Yöntemde; diz eklemine yaklaşık 5 mm çaplı optik kamera sistemiyle girilir. Diz içinin görüntüsü ekrana yansıtılarak diz içindeki bağ ve diğer yapıların muayenesi yapılır.


menisküs1

Ameliyattan 3-5 saat sonra hemen yürüyorsunuz, önemli olan devamında dize iyi bakmak ve yormamak. Ertesi gün hastaneden çıkıyorsunuz.

Varis çorabını ise dikişlerin alındığı ikinci haftanın sonuna kadar giyilmesi tavsiye ediliyor.

Menisküs tedavisinde önerilen uygulamalar;

Dinlenme,

Buz uygulama,

Bandaj,

Ağrı kesici ilaçlar,

Dizin üst kasını güçlendirici hareketler,

Dizin vücuttan yukarıda tutulması.

 

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın