Meğer Erkeklere Çok Haksızlık Etmişiz…

0

Gerçekten de erkeklere çok haksızlık edildiğini ya da ettiğimizi düşünüyorum.  Yaşamlarını bir cendere içinde geçirmeye mahkum edilmiş erkeklerin belli bir yaştan sonra minik bir özgürlük kırıntısını nasıl da özenle kullandıklarını görünce kendimi suçlu hissediyorum.

erkek giysi

Neden mi bahsediyorum? Erkekleri gözünüzün önüne getirin. Onlar nasıl giyinir? Yaptıkları işe, ait oldukları sınıfın kurallarına harfiyen uymak zorundadırlar. Beyaz yakalı bir erkekten söz ediyorsak, takım elbiseli, tercihen kravatlı, sakal traşlı ve saçları kısa olmalı. Takım elbiselerin renkleri de sınırlı… Siyahın, grinin ve lacivertin tonları… Gömlek rengi ve desenleri seçiminde de durum birkaç yıl öncesine kadar farklı değildi. Biraz cesur tercihler yapmaya kalkışsalar, kaşlar çatılır ve kurallardan dem vurulurdu. Takımlarda kullanılan kemer ve ayakkabı uyumu ise hanelerine artı puan olarak not edilirdi.

Alyans dışında makul karşılanan aksesuarlar kol düğmeleri ve kol saatleri ile sınırlı. Daha fazlasını kullanmak ancak gelecek tepkileri göğüslemeye hazır olanların hakkıydı.

erkek giysi1

Zamanla erkeklerin dış görünümüyle ilgili sınırlamalar gevşemeye başladı. Öncelikle, özel sektör biraz daha kuralları esnetti. Cuma günleri nispeten daha spor giysilerle işe gidilmesi mümkün oldu. Kıyafetlerde, lacivert-siyah egemenliği önceleri haki, ardından hardal rengi ile daha geniş bir yelpazeye kavuştu. Modanın da desteği ile erkek giysilerine renk geldi…

Ayakkabılarda da ağırbaşlı yaklaşım zamanla yerini, erkeklerin de başka arayışları olabileceği görüşüne bıraktı. Bakın ayakkabı mağazalarının vitrinlerine farklılığı siz de göreceksiniz…

erkek uzun sac

Saçlarını uzatanlara tek tük de olsa rastlanmaya başlandı. Okul sıralarından itibaren kısa saç baskısıyla büyüyen erkekler yavaş yavaş saçlarına sahip çıkıyor. Artık bırakın büyük yerleşim yerlerini, kasabalarda, köylerde bile uzun saçlı erkeklere rastlayabiliyoruz. İşin can yakan tarafı bu erkekler genellikle 40 yaş üstü…

erkek kupe

Ve aksesuarlar… Bu noktada “küpe ve gençlik işbirliğine”  çok şey borçlu erkekler. Ailelerin, okul yöneticilerinin ve tüm “yetkilililerin”  baskısına rağmen genç erkekler küpelerinden vaz geçmedi.  Küpenin kamu sağlığına tehdit olmadığı anlaşılınca, iş yaşamında da birçok erkek kendisini bu aksesuarı kullanmakta özgür hissetti.

erkek bilezik

Küpenin tahtını sarsan aksesuar ise bileklik-bilezik… Metal ya da deri fark etmiyor. Artık çok sayıda erkeğin bileğinde saat dışında daha sıcak bir aksesuar var.

Artık kabul etmeliyiz. Erkeklere çok haksızlık etmişiz. İstedikleri gibi giyinmek, takı seçmek, saçlarını diledikleri gibi uzatmak onların da hakkı.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın