Mary Kubica : İyi Kız

0

İyi ya da kötü biri olduğunuzu kim bilebilir; aileniz mi, arkadaşlarınız mı, etrafınızda sizi tanımayan insan kalabalığı mı?

Tabii ki sizden başka hiç kimse….

Romanda duygusal gelgitler ve ruhsal analizlerin yoğunluğu hissediliyor. İyi ve kötü kavramı nedir, iyi,lk ya da kötülük nerede başlar, nerede biter?

Bu iki kavram insanın içinde midir, yoksa yaşadığı ortam mı onu buna iter ?

Gerilim dozu ve tansiyonu oldukça yüksek bu romanda aile içi sorunlar ve ebeveynlik kavramı eleştirel bir gözle kurgulanmış.

kitap22

Chikago’da yaşayan genç resim öğretmeni, varlıklı bir ailenin kızı olan Mia Dennet, bir gece barda tanıştığı esrarengiz bir adam tarafından kaçırılır.

Mia’nın babası James Dennet, nüfuzlu kariyeri olan bir yargıçtır. Yargıcın adı  zamanında bazı yolsuzluklara karışmıştır.

Anne Eve Dennet ise mutsuz bir ev kadınıdır. Her iki ebeveynin de Mia ile sorunları vardır. Mia’nın özellikle babasıyla yaşadığı fikir çatışmaları, geleceğe ait planlarını babasının istediği şekilde gerçekleştirmemesi kaçırılmasında ana sebeplerin başında geliyor.

Mia’nın aylar sonra ıssız bir adada bulunmasından sonra tamamen değişmiş olması ve ismini Chole olarak hatırlaması ile roman devam ediyor.

Kusursuz ailelerin bile göründükleri kadar mükemmel olmadıklarını kanıtlar nitelikteki romanda,  karakterlerin yaşadığı ruhsal çöküntüler ve ikilemler son derece gerçekçi ve çarpıcı şekilde yansıtılmış.

Birbirinden kopuk ve  mutsuz yaşayan bir aileyi anlatıyor yazar.

Roman şimdiki zaman ve geçmiş arasında sıçrayışlar yaparak ilerliyor. Anlatıcıların, Mia’nın kaçırılmasından öncesi ve sonrası yaşadıkları ruhsal değişim de başarıyla kurgulanmış. Öyle ki, nefret duyduğunuz bir karaktere bile sonrasında sempati duyabilirsiniz.

Kitap, Martı Yayınları tarafından yayımlanmış.

İyi okumalar….

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın