LYS Sınavı Öncesi Ebeveynlere Notlar

0

Önümüzdeki iki hafta sonu 1 milyon 600 bin gencimiz için hayati önem taşıyor. Çünkü LYS, Lisans Yerleştirme sınavları yapılacak. Her birinin sınavla ilgili endişeleri var. Henüz yaşamın  kendisinin  bir sınavlar dizisi olduğunun farkında değiller.

Bizim geçtiğimiz yollardan artık çocuklarımız geçiyor. Biz de onlarla aynı kaygıları taşıyıp, aynı sevinci paylaşıyoruz. Bu kaygılar arasında sınavdan önce hastalanmak, sınava geç kalmak veya sınavının iyi geçmeyeceğine dair olumsuz düşünceler olabilir.

Sınavlara az bir süre kalmışken çocukların kaygısını belirli bir seviyede tutmak ve ruh sağlıklarına dikkat etmek  anne babalara düşüyor.

Çocuklar başarısız olma düşüncesi taşıdığında sınav performansları olumsuz etkileniyor. Özellikle ebeveynleri tarafından başarılı olması gerektiği işlenerek büyütülen çocuklar daha kaygılı oluyor.

“Kazanmam şart, ailemin yüzüne nasıl bakarım, arkadaşlarım kazanır ben kazanamazsam ne yaparım” diye düşünüyorsa bunları olumluya çevirmek bizlere düşüyor.

Çocuğa yapılacak aşırı övgüler de her zaman destekleyici olarak algılanmayabilir, sizin en iyisini istediğinizi düşündüğünden dolayı yine başaramama korkusu yaşayabilir.

Kendisini değersiz hissettirecek “Çok tembelsin, hiç çalışmıyorsun, zaten senden birşey olmaz” gibi cümleler kullanırsanız bu seferde onu gözden çıkardığınızı düşünerek kızgın, öfkeli, güvensiz ve değersiz hissedecektir.

Çocuklarımız sınavlara hazırlanırken bizlere düşen çalışmalarına engel olan konular varsa onları çözmek, sınav beklentilerine ne kadar yakın olduklarını anlamak olmalı.

Sınavların ardından yapmamız gereken, onu her koşulda sevdiğimizi ve yanında olduğumuzu göstermek, çalışmalarını takdir etmektir. Eğer sonuç beklediği gibi değilse sorumluluğu paylaşmaktır. Zaten hayatta sınavların sonu gelmez değil mi?

Tüm çocuklarımıza başarılar diliyoruz.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın