Lipödem: Ağrılı Yağlanma Sendromu Kadınların %15’ini Etkiliyor !

0

Lipödem yağ dokusu hastalığıdır, vücudunuzun üst tarafı zayıf ama alt tarafı çok şişmansa siz de bu problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Genellikle alt ve üst bacakların etkilendiği, ayakların etkilenmediği bu sorunun genetik olduğu düşünülüyor. Bu durum ailedeki kadınların çoğunda görülebilir. Hormonal bozukluklar, bazı kronik hastalıklar ve metabolik rahatsızlıklar buna sebep olabilir.

Bu sendromda sorunlu bölgede ağrı ve morarma görülür. Ağrı ve morarma ile beraber yağ birikintilerinin neden olduğu küçük nodüller oluşur. Bunlar büyüdükçe “lobül” adı verilen deriden yanlara sarkan yağlı dokulara dönüşür.

lipödem

Bu biriken yağlar kan dolaşımını yavaşlatarak daha çok yağın birikmesine neden olur.Bu sendromu yaşayan kadınların memelerinde  adet dönemlerinde ağrı olur.

Ayak bileğinden yukarı kadar tüm bacak yağlı ve kalın olur, diz çevresinde veya basenlerde yağ yastıkçıkları görülür. Ekleme baskı yapıp yürürken dengeyi ve yürümeyi etkiler. Alt bacaklarında lipödemi olanların kollarında da aynı sorun yaşanabilir.

Lipödem, selülit ile karıştırılabildiğinden hastalar güzellik uzmanı veya medikal estetikçilere tedavi olmaya çalışıyor. Selülit tedavisinde uygulanan mekanik kompresyon ve sıcak uygulamaları lipödem tedavisinde sakıncakıdır. Tedavi öncesinde selülit-lipödem ayırımı doğru yapılmalıdır.


lipödem3

İlaçla tedavi edilemeyen lipödem hastalığında nelere dikkat etmelisiniz;

  • Diyet bu sorunla çok ilgili değildir, çünkü sorunun temeli yangıdır. Yine de fazla kilodan kurtulmak için az yağlı, az tuzlu, az kalorili bir diyet önerilir.
  • Ayakta durulduğunda ödem oluşumu artar.Yüzme yatay pozisyonda yapıldığı için idealdir.
  • Diyetle beraber lenf damarlarını koruyan ve lipödeme özel uygulanan “Lenf koruyucu vaser liposuction” uygulanır. Bu liposuction deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.
  • Büyük miktarlarda yağın alındığı bu yöntem sonrasında estetik liposuctionda kullanılan korseler yerine özel korseler kullanılır.Operasyondan önce hasta detaylıca ölçülür, ne kadar yağ alınacağı hesaplanır ve korse ona göre üretilir.
  • Farklı liposuction yöntemleri kullanılabilir. “Superdry” tekniği ile yağlar kansız ve dikişsiz alınarak bacak şekillendirilir. Bu teknikte bu sorunlu bölgede şişme olmaz, simetri kolayca saptanır.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın