Libidom Düşük Demeyin, Herşeyin Çaresi Var

0

Libidosu yüksek kadınlar sadece filmlerde olur diyorsanız, yanlış düşünüyorsunuz !

Aklınızdan seksi düşünceler geçer ve o an sevgilinizin yanında olmaya can atarsınız. Bu arada bir çok  kadın libido düşüklüğü ile boğuşuyor. Geçen yıl Ağustos ayında FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi ) kadınlarda cinsel isteği uyandıran bir ilacın üretimine onay verdi.

İlaç gelişene kadar libido ile ilgili neler yapabilirsiniz bir bakalım.

libido-düşüklüğ.jpg

  • Uzmanlar libidoyu iki zıt pedallı araca benzetiyor.  Pedalın biri uyarılmayı ateşleyen cinsel heyecan sistemi, diğeri ise işleri engellemeye ve yavaşlatmaya çalışan cinsel yasak sistemi diyor. Bu iki fonksiyon beyinde aynı anda çalışıyor fakat bazı kadınlarda genetik ve hormonlar nedeniyle biri diğerinden daha güçlü. İşte cinsel isteği durduran veya tetikleyen de bu, size düşen sabırlı olup cinselliğe odaklanmanız olacak.
  • Libido kullanılmadığında yok olan bir şey değil, hissetmemeniz nedeni uyarılma sinyali almadığınız için olabilir. Yorgun ve stresli olduğunuzda, çok yoğun çalışma döneminde veya sevgilinize kızdığınızda da istek duymayabilirsiniz. Çok stresli iseniz 10 dakikalık meditasyon veya derin nefesler alarak rahatlamak yardımcı olabilir. Yine de sorunun ne olduğunu bulmak ve çözmek gerekiyor.
  • Miyomlardan kaynaklanan ağrılar ve çikolata kistleri seksi düşünmekten uzaklaştırabilir. Ağrıları azaltıcı tedaviler ya da gerekiyorsa ameliyat seçeneğini düşünün.

libidoyu-artıran-besinler.jpg

  • Doğum kontrol hapları, antidepresan ilaçlar ve doğum öncesi-sonrası  hormonal değişimler seks hormonlarını da etkiler.
  • İlaçları değiştirebilirsiniz. Araştırmalar antidepresan kullanan kadınların egzersiz yaptığında hormonlarının dengelendiğini ve erojen bölgelere kan akışının arttığını gösteriyor.
  • Hem erkek hem de kadınlarda enflamasyona yol açan gıdaların, özellikle şekerin insülin direncini artırdığını ve uyarılmayı sağlayan testosteren hormonunu düşürdüğünü gösteriyor.
  • Çinkodan zengin besinleri tercih ederek östrojen ve progesteron hormonlarını etkili kullanabilirsiniz. Özellikle istridye tam bir afrodizyaktır, kadın ve erkeklerde libidoyu artıran dopamin hormonunu artırır.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın