Lazer Epilasyonla İlgili Merak Ettikleriniz…

0

İstemediğiniz tüylerden tamamen kurtulmanın yolu lazer epilasyondan geçiyor.

Lazer epilasyon adet görmeye başlanan dönemden itibaren her yaşa uygulanabilir.

Sadece beyaz kıllara sahip kişilere uygulanmıyor.  Beyaz, kızıl ve sarı renkli tüyleri lazer göremediği için etkisi olmuyor.

Ayrıca,  sedef ve egzama gibi deri hastalığı olanlar, kalp pili kullananlar, sara hastaları, ayva tüyü olanlar ve ağızdan alınan sivilce ilacı kullananlara önerilmiyor.

lazerepilasyon2

Yaptırmaması gereken grupta; lazer ışınına karşı hassasiyeti olanlar, geçmişinde cilt kanseri yaşayanlar,uygulama bölgesinde cilt enfeksiyonu olanlar ve infrared ışığa hassasiyeti artıran ilaç kullananlar bulunuyor.

Tedavi süresi kişiye göre değişiyor. Genellikle kadınlarda 4-8 seans, erkeklerde 6-8 arası oluyor. Kalın ve koyu kıllar en çok etkilenen bölgelerdir. Kadınlarda genital bölge ve bikini bölgesi, koltuk altı, bacak, göbek ve kol bölgeleri en iyi sonucu verir. Erkeklerde ise sırt, göğüs, kulak, kaş araları, gözaltı bölgesi, ense ve boyun en çok tercih edilen bölgelerdir.

Yapılamayan tek bölge göz çukurudur.

Tedavi süresince cilt rengi ne kadar açıksa komplikasyonlar o kadar az olur. Yanıklar sonrası cildin koyulaşması veya cilt renginin açılması gibi ciltte renk değişimleri görülebilir. Geçici olan bu değişikliklerin doktor takibinde olması öneriliyor.

lazer

İşlemden önce;

İşlem yapılmadan 4 hafta öncesinden epilatör, ağda, cımbız ve tüy dökücü gibi kıl köklerini etkileyen işlemlerin yapılmaması  ve 1 ay önceden güneşlenmekten ve bronzlaşmadan kaçınmak gerekiyor.

İşlemden sonra;

Lazer yapılacak bölgenin nemlendirici krem ile nemlendirilmesi, işlemden sonra 24 saat sıcak su değdirilmemesi, ağrı ve şişme olursa yumuşak beze sarılı buz uygulanması, kabuklara dokunulmaması ve 24 saat süre içinde cildi kapatan uygulamalardan kaçınılması gerekiyor.

En çok tercih edilen Lazer yöntemleri;

Diode ve Alexandrite lazerlerdir. İkisi de koyu ve kalın kıllarda etkilidir.

Diode Lazer uygulaması; FDA onaylı, 3D soğutma sistemli, koyu cilt tiplerinde daha etkili olan ve hızlı sonuç veren ağrısız bir yöntemdir. Dört mevsim her cilde uygulanabiliyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın