Kültürlere Göre Değişen Kahvaltı Sofraları

0

Kahvaltı yapma ritüeli çoğumuz için vazgeçilmezdir. Hele bizim kültürümüz de… Simit-peynir, kızarmış ekmek-tereyağ, bal-kaymak, bol peynir çeşidi, domates, salatalık, zeytin çeşitleri, menemen, sucuklu yumurta ve çay eşliğinde masada geçirilen uzun saatlerin tadına doyulmuyor.

Birçok ülkedeki kültür ve anlayış farkı doğal olarak kahvaltılara da yansıyor. İşte bazı ülkelerdeki kahvaltı çeşitleri;

İtalya’da masaya salam, domates, fesleğen ve mozarella peyniri geliyor. Yanında üçgen tost ekmekleri ile ev yapımı ekmekler oluyor. Genellikle bruscetta da ikram ediliyor.

italyankahvaltısı

Almanya’da geleneksel kahvaltı sofralarında peynir çeşitleri çok oluyor. Yoğun kremalı inek peyniri,Alman tilsit peyniri, domuz eti, kaz ciğeri, yumurta, ekmek ve meşhur tahıllı yulaflı Alman ekmeği bulunuyor.

German Breakfast with Meat

İngiltere’de kahvaltının önemi büyük, doyurucu ve enerji veren besinler tercih ediliyor. Bacon, domuz sosisi, kızarmış mantar, tereyağlı yumurta, fasulye ve domates ile kızarmış ekmek bulunuyor. Yanında sütlü çay içiliyor. Mısır gevreği ve portakal marmelatı da eksik olmaz.

ingilizkahvaltısı

Amerika’da kızarmış yumurta, domuz pastırması, kızarmış domuz sosisi, pancake,waffle ve mısır gevreği oluyor. Yanında filtre kahve içiyorlar.

amerikankahvaltısı

İspanya’da bölgeler arasındaki farklar kahvaltıya da yansıyor. Balık, zeytin,sarımsak ve füme salam hepsinde ortak, domatesli ve zeytinli ekmek de kahvaltıların vazgeçilmezi oluyor. Yanında genellikle sütlü kahve içiliyor.

ispanyolkahvaltısı

Fransa’da kahvaltı basit, reçelli ve tereyağlı kuruvasan, yanında kahve ve sıcak çikolata içiliyor. Pazar kahvaltıları önemli, menüye tarçınlı tost ve krep ekleniyor. Krebi çikolatalı ve reçelli yiyorlar. Meşhur peynirleri ise kahvaltı masasında yok, öğlen ve akşam şarap eşliğinde yiyorlar.

fransızkahvaltısı

Rusya’da güne havyar ve lakerda ile başlanıyor, yanında et ve yumurta da yiyorlar. Lakerdalı esmer ekmekleri Wolgaschnitte ise çok ünlü, masadan eksik olmuyor.

Yunanistan’da ise kahvaltı anlayışı bize çok yakın. Zeytinyağı ve tuzlu domates-salatalık, yumurta, zeytin, ekmek, peynir çeşitleri, mevsim meyveleri, hamur işleri ile zengin bir kahvaltı yapılıyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın