Kullandığınız Tatlandırıcılar Şekerin Yerine Geçer mi?

0

Çay ve kahve içerken hala tatlandırıcıdan vazgeçemeyenlerdenim. Ne kadar denesem de, ne yazık ki  bırakmayı başaramadım.

Tadı tatlı olan besinler yediğinizde gıdanın güvenli olduğunu, hatta ilk çağlarda insanlar meyveler tatlıysa zehirli olmadığını düşünüyormuş.Tatlandırıcılar hayatımızda 130 yıldır var.

Özellikle gazlı, alkolsüz tatlandırıcılı içecekler karın doyurmadığı gibi kilo artışının ve ani şeker yükselişlerinin en önemli nedeni, enerjisi olmayan bu tür içecekler ile açlığınızı bastırmaya sakın çalışmayın.

Tatlandırıcıların birkaç çeşidi var ve genel kanı sağlıksız oldukları, ama kanser ve kalorisiz tatlandırıcıların etkisi konusunda yapılan araştırmalar ilişkisi olmadığını gösteriyor.

Tatlandırıcılar ile ilgili dikkat edilmesi gereken FDA onayı olması; Amerika’da tüm gıda katkı maddeleri için yapılan testler kanser riski ile ilişkisi, fetüs gelişimine etkisi ve toksik olup olmadığı bu test ile belirleniyor.

tatlandırıcı

FDA’nın onayladığı tatlandırıcılar;

  1. Aspartam
  2. Neotam
  3. Stevia
  4. Sakarin
  5. Asesülfam-K
  6. Sukraloz

 Aspartam; 100 graminda 400 kalori var, şekerden 200 kat daha tatlı. Günlük kilo başına 40-50 mg’dan fazla tüketilmesi önerilmiyor. Korkmayın, bu miktar 50 kutu light içecek demek.

Kansorejen etkisi olmadığı biliniyor. Yüksek ısıya dayanıklı değil, soğuk içeceklerde kullanılması güvenli oluyor.

Neotam ( Tagatoz ); şeker ile tatlılık oranı aynı, sütte bulunan laktozdan elde ediliyor. 100 gramında 102 kalori var. Günlük önerilen doz kilo başına 15 mg.

Kilo kontrolünde ve diaybet hastalarında kullanımı güvenli, insülin ve kan şekeri seviyesini çok az etkiliyor. Obezite ve Tip2 diyabet tedavisinde kullanılıyor.

Yüksek ısıya dayanıklı olduğundan sütlü tatlılarda, kek ve çay-kahvede rahatça kullanılıyor.

tatlandırıcı2

Stevia; bitkiden elde edilen doğal bir tatlandırıcı, Brezilya ve Paraguay’da yetişiyor. 100 gramı 317 kalori ve şekerden 300 kat daha tatlı. Günde kilo başına 2-5 mg’dan fazla tüketilmesi önerilmiyor.

Kan şekeri seviyesini etkilemediği için diyabet hastaları rahatça kullanabilir.

Bilimsel araştırmalar hipertansiyon,metabolik sendrom ve obezite tedavisinde faydalı olduğunu gösteriyor. Yüksek ısıya dayanıklı, sütlü tatlılar ve içeceklerde rahatlıkla kullanılabilir. Sadece, kek yapmak için kullanıldığında kabarmayı önlüyor.

Sakarin; kalorisiz ilk yapay tatlandırıcı ve şekerden 200-700 kat daha tatlı. Günde kilo başına 2,5-5 mg’dan fazla tüketilmesi önerilmiyor.

İnsülin seviyesini metabolize olmadığı için etkilemiyor. Bu nedenle diyabet hastaları rahatça kullanabilir.

230 dereceye kadar ısıya dayanıklı, besin değeri taşımadığından metabolik olaylarla ilişkisi yok.

tatlandırıcı3

Asesülfam-K; bir çeşit organik sentetik bir tuz, şekerden 200 kat daha tatlı. Günde kullanılması gereken doz kilo başına 15 mg, kalorisiz ve sindirim sisteminde değişmeden dışarı atılıyor.

Mikrodalga, pastorize işlemleri ve pişirmede yapısı değişmediğinden güvenle kullanılabilir.

Gıda alanında konsantre meyve sularında, meyve nektarında,dondurma,tatlı,sebze turşuları, ağız spreyleri,gazlı-gazsız içeceklerde ve reçelde kullanılıyor.

Sukraloz; sofra şekerinden klorlanma yöntemi ile elde ediliyor, ancak 600 kat daha tatlı. 100 gramında 379 kalori var. Günde kullanılması önerilen doz kilo başına 15 mg.

Kan şekerinine olumsuz etkisi yok, %85’i vücuttan direkt atılıyor.

Emziren ve hamile kadınlar rahatça kullanabilir.

Yüksek ısılara dayanıklı; pasta,kurabiye,sütlü tatlılarda, çay ve kahvede tercih ediliyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın