Kronobiyoloji; Vücut Saatinizi İnceleyerek Ritminizi Düzenliyor

0

Vücut saati; beynin derinliklerinde bulunan, tüm yeme,içme,uyuma davranışlarını düzenleyen doğal bir saat.

Kronobiyoloji; vücut saatinin sağlık, kilo verme ve hastalık gibi durumlarla olan bağını inceleyen ve 20 bin sinir demeti üzerinde inceleyen bilim dalı.

Stres, düzensiz uyku ve sağlıksız besinler bu saatin ritmini bozuyor. İç saatin ritmini doğru ayarladığınızda çok daha kolay kilo verebilirsiniz.

06:00 – 08.00 Uyanmak için iyi bir saat, güneşin doğuşuyla beraber kortizol salınımı başlar. Vücut dinlenmeden çıkıp uyanır. Hemen bir şey yemeyin, bu kan şekerini 2 kat yükseltip karın bölgesinde yağ depolanmasına neden olur. 1 saat sonra kahvaltı yapın.

.

.

07:00 – 09.00 Kahvaltı zamanı, yüksek kalorili bir kahvaltı gün içinde fazla yemeyi önler. Yulaf ve fıstık ezmesi, tam yağlı yoğurt ve granola yiyerek sağlıklı yağlar aldığınızda gün içindeki enerjinizi korursunuz.

10.00  Hormon seviyesinin normal değerine inmesi için  kahveyi bu saatte içmek doğru olur. Kafein, kortizolü düşürüp enerjinizi artırır. Yapay tatlandırıcıları da kullanmayın.

kahve6

12:00 – 14:00 Öğlen yemeğini erken saatlerde yiyin. Araştırmalara göre aynı kaloriyi alsalar bile,  erken saatte yiyenler, geç saatte yiyenlerden daha hızlı ve daha çok kilo veriyor. Eğer geç yiyecekseniz proteinden zengin bir ara öğün yapın.

14:00 Kahve veya çay zamanı, daha sonraki saatte içerseniz uyarıcılar uyku düzeninizi etkiler.

15:00 – 16:00 Tatlı isteğinin başladığı bu saatte, mümkün olduğunca hareket etmeye çalışın. 10 dakika tempolu yürüyüş veya esneme hareketleri yapın.

Young beautiful woman jogging at morning in park

18:00 – 21:00 Kilo almanın yüksek olduğu bu saat diliminde protein, sağlıklı yağlar ve karbonhidrattan dengeli bir öğün tercih edin. Gereksiz atıştırmalardan yemekten sonra uzak durun.

22:00 – 23:00 Uyku zamanını geciktirmeyin. Saat 23:00 dan sonra yatanlarda obezite, diyabet  ve kalp hastalığı riski yükseliyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın