Krizsiz Evlilik Olmaz. Sizinki Hangisi?

0

Evlilik, herhalde insan ilişkilerin en karmaşık olanı. Başlangıcından itibaren sürprizlere gebe bir oluşum. Sonuçta farklı özelliklere sahip iki bireyin yaşamı paylaşmalarının beklendiği bir kurum evlilik. Başlangıç noktasındaki aşkın, dostluğun, ortaklığın sonsuza kadar sürmesi umulur, ama bunun ne kadar gerçekçi bir beklenti olduğunu boşanmayla sonuçlanan evliliklerin sayısına baktığımızda anlarız.

Peki evlilikte olası krizler önceden tahmin edilebilir mi? Evlilik terapistleri böyle bir şansın var olduğuna inanıyor. Baştan çıkabilecek sorunları bilip ona göre önlem almak akıllı bir seçim olabilir. En çok krize neden olan konular neler mi?

1-Eşiniz “her şeyiniz” olabilir mi, olmalı mı?

eşiniz herşeyinz olmaz

 

Evlenme kararını alırken “ruh ikizimi buldum”, “bir elmanın iki yarısıyız” ,”biz birbirimizin her şeyiyiz” ya da “birbirimizi tamamlıyoruz” gibi sözleri ne çok kullanırız. Ve kıdemli evliler de bu sözlere güler geçer. Çünkü evliliğin daha ilk adımında bu kadar iddialı beklentiler sıkıntı yaratır. Eşler birbirinin her şeyi değil sadece “eşidir”. Bir insandan aynı anda sevgili, partner, akıl hocası, iyi dost, kariyer planlamacısı, yatırım danışmanı, psikolog ve belki ileride “ideal anne ya da baba” olmasını bekliyorsanız hayal kırıklığına uğramaya şimdiden hazır olun. Henüz tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran insan dünya yüzeyinde görülmedi.

2-Cinsel yaşam her daim canlılığını korumaz…

cinsellik her daim sürmez

 

Acı ama gerçek. Gerçekten de “cicim ayları” diye bir gerçek var. Ve zaman içinde sizin ya da eşinizin cinselliğe olan iştahında değişkenlikler gözlenebilir. Zorlu iş koşulları, kent yaşamının insan üzerinde yarattığı baskı, ekonomik durum ve çocuklar… Tüm bunlar evli çiftler arasındaki o özel bağı sarsabilir. Evlilik terapistleri çiftler arasında cinsel heyecanın azalmasının tehlikeli sonuçları olabileceğine işaret ediyorlar. Önerileri ise sonunda seks beklentisi olmasa bile eşlerin birbirlerine dokunmaktan vaz geçmemeleri…

3-İlişkiniz ile ilgili başlangıçta kurduğunuz hayaller ve planlar zaman içinde gerçekleşemeyebilir.

Evliliğin her şeyi birlikte yapmak olduğu hayaline kapılırız. Baş başa tatile gitmek, hiç ayrı kalmamak veya tüm hobilerinizi aynı olması gibi şeyler… Bunların bir kısmi gerçekleşebilir bir kısmı da zamanla boyut değiştirebilir.

4- Evli çiftlerin arasında yaşadığı en önemli sorunlardan bir de para.

Zaman içinde finansal açıdan kriz dönemleri de yaşanabilir. Önemli olan bu maddi krizin evliliği tehdit etmesine izin vermemek. Bunun içinde sıkıntılara karşı beraber göğüs germeye hazır olmak gerekiyor.

5- Evlilik sadece iki kişinin aynı çatı altında yaşam kurmaya başlaması değil.

İşin içine iki tarafın aileleri de giriyor. Çiftlerin aileleriyle olan ilişkisi de evliliklerde kriz oluşturabilecek alanlardan. Burada ise tek çözüm iletişim ağlarını en baştan doğru tanımlamak galiba…

6- “Evlenince değişir.”

eşinizin huyunu değiştiremezsiniz

 

Eşinizin bazı davranışlarını başlangıçtan beri biliyorsanız ve bunun değişeceğine inanıyorsanız size kötü bir haberimiz var. Kimse değişmiyor. İnsanları olduğu gibi kabul etmek zorundayız. Eşinizi seviyorsanız onu bir bütün olarak kabul etmek zorundasınız. İyi yanlarının yanında o beğenmediğiniz davranışları da…

7- Ve son yıllarda ortaya çıkan yeni kriz alanı.

Cep telefonlarına ya da sosyal medyaya ayrılan zaman da evliliklerde sorun yaratan önemli nedenler arasında. Bunun çözümü için de eşlerin her gün belli saatlerde telefonsuz internetsiz birlikte zaman geçirmeleri öneriliyor.

8- Evliliklerde çocuk sahibi olmak bir milattır.

evlilikte cocuktan sonra herşey degisir

 

Çocuklarla ilgili konular ilişki içindeki her türlü sorunun önüne geçer. Çünkü çocuk büyütmenin her evresi ayrı bir maceradır. Eşler ya bu macerada aynı takımın oyuncularının sahip olduğu ruhla yer alırsa  her şey daha kolay olabilir…

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın