Korkunun Yeni Adı Zika Virüsü…

0

Son yıllarda özellikle Afrika ülkelerinde görülen Ebola hastalığının paniğini yaşayan dünya yeni bir virüsün endişesiyle karşı karşıya. Bu yeni düşmanın adı Zika virüsü.

   İlk olarak Uganda’da Zika ormanlarında maymunlarda rastlanan virüs geçen yıl sivrisinekler aracılığı ile Brezilya’ya sıçradı. Risk altında bulunan grup hamile kadınlar. Çünkü araştırmalar bu virüs ile yeni doğan bebeklerde mikrosefali- küçük kafa yapısı gelişim bozukluğu arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Mikrosefali ne yazık ki tedaviyle düzelebilecek bir durum değil. Doğumdan gelen bir anomali.Dünya Sağlık Örgütü Brezilya’da Zika virüsünün ortaya çıkmasının ardından doğan bebeklerde bu gelişim bozukluğunda ciddi bir artış olduğunu açıkladı. Rakamlar Ekim ayından bugüne kadar 3500 bebekte gelişim bozukluğu saptandığını gösteriyor.

virüs3

     Dünya Sağlık Örgütü, virüsün şu ana kadar 20 ülkede gözlendiğini ve hastalığın yıl sonuna kadar 4 milyona bulaşabileceği görüşünde…

   Zika virüsüne karşı şu an etkin bir tedavi önerisi yok. Bilim insanları bu alandaki çalışmalarını yoğunlaştırırken bir takım idari önlemler gündeme geldi.

     Hastalığa rastlanan bölgelerde halk sivrisinek ısırıklarına korunmaları çağrısı yapılırken, anne olmayı planlayan kadınlara da hamile kalma planlarını bir süre ertelemeleri öneriliyor. Ayrıca hamilelerin de virüsün rastlandığı bölgelere seyahat etmemeleri de tavsiye ediliyor.

virüs2

     Türkiye için şu an bir sıkıntı görünmüyor. Ancak iklim değişiklikleri ve virüsü taşıyan sivrisinek türünün ülkemize ulaşama ihtimali yok değil. Sağlık Bakanlığı da virüsün görüldüğü ülkelere seyahat edecek Türk vatandaşlarını hastalık konusunda uyardı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın