Kilo Verememenizin Nedeni Yaptığınız Diyetler Olabilir…

0

Siz de birçok diyeti deneyip sonuç alamıyorsanız sebebi uyguladığınız trendy diyetler olabilir. Doğru sandığınız birçok diyet trendine yakından bakalım.

Çiğ besinler tüketmek sağlıklı olsa da içerdikleri kurutulmuş meyveler, tohum ve hindistancevizi yağı, kuruyemişler ile kalori değerleri yüksektir.

Tatlandırıcı olarak kullanılan doğal bal ve akçaağaç şurubu gibi gıdalar nedeniyle şeker de içerir. Doymuş yağ ve kalori fazlası nedeniyle bu diyetlere mesafeli yaklaşın.

Süt ve süt ürünlerini tüketmemek özellikle laktoz hassasiyeti nedeniyle ve yağ oranı yüksek olduğu için fazla kaloriden kaçınmak için tercih ediliyor. Oysa araştırmalar düşük kalorili bir diyette kaliteli süt ürünleri yiyerek özellikle bel bölgesi yağlarından kurtulabileceğinizi söylüyor.

Çocukluk ve gençlik çağlarında olduğu kadar ileri yaşlarda da vücudun kalsiyum ihtiyacı var. 50 yaş üzeri her 2 kadından biri ve her 5 erkekten birinde osteoporoza bağlı kemik kırılmaları görülüyor.

Meyve ve sebze suyu ağırlıklı diyetler bu içerikleri fazla tüketmeye başladığınızda sorun oluyor. Porsiyon miktarı 150ml olarak hazırlanırsa kalori kontrolü sağlanabilir. 150 ml portakal suyu 65 kalori, ananas suyu 80 kaloridir. Sebzeler daha düşük kalori içerir. 150 ml havuç suyu 40 kalori, yeşil sebze suyu 60 kalori içerir.

Önerilen suyu yerine bütün olarak yenilmesidir. Çünkü çiğneme hareketi beyne tatmin olduğu ve ne zaman bırakması gerektiği mesajını gönderiyor. Üstelik katı iken midede daha çok yer tutuyor.

Az yağlı beslenmede ne yazık ki tuzaklar oluyor. “Az yağlı”nın anlamı düşük kalori değildir. Yasal tanımına göre 100 gramında 3 gram veya daha az yağ bulunması gerekir. Önemli nokta besin değerlerine dikkat etmelisiniz. Yağın eksikliğini kapatmak için bazı ürünlere şeker ya da nişasta bazlı katkı maddesi ekleniyor.

Moda diyet ürünleri diye yiyemeyeceğiniz besinlerle diyet yapmaya çalışmak işkence haline gelebilir. Sevmediğiniz bir besini zorla yemeğe çalışmayın. Deniz yosunu veya elma şırası sirkesini sevmek zorunda değilsiniz. Tek bir gıda ile beslenerek kilo veremezsiniz. Az kalorili ve lezzetli yiyecekler kilo vermenizi kolaylaştırır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın