Kendinizin ve Sağlığınızın Değerini Bilin

0

Sağlıklı bir yaşamın şartı sağlıklı beslenmektir. Yeme tarzınızda yapacağınız olumlu değişiklikler size fayda sağlar. Hem hastalıkları önlemek tedavi olmaktan daha kolaydır. Sağlıklı beslenmek kanser riskini bile % 40 azaltıyor, unutmayın.

Hastalıkların baş sebebi değersizlik hissi, korku,  öfke ve aşırı  kızgınlık olarak bilinir. Bağışıklık siseminin işlevinde zihin ve duygular önemli yer tutar. Stresten uzak yaşamaya çalışın, sizi hayata bağlayacak hobileriniz olsun.

öfke

Uyku düzeninizi bozmayın, kaliteli uyku sizi zinde tutar. Sevdiğiniz sporlara yönelin, egzersiz sizi gevşetir ve esnetir.

D vitamini bağışıklığı güçlendirir, doğru saatlerde güneşten faydalanın.

Depresyondan koruyan, kalp damar sağlığını güçlendiren hafıza problemleri, yüksek tansiyon ve romatizma sorunlarını azaltmada Omega-3 ‘ten faydalanın.

Alkali su içmeye dikkat edin ya da suyunuza karbonat ekleyin.

İdeal vücut ölçünüzü koruyun. Hayat dolu besin kaynağı filizleri, yulaf ezmesini, sebze ve meyveleri sofranızdan eksik etmeyin.

sağlık22

10 altın kural;

  1. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren sebzeleri, yemeklerinizde soğan ve sarımsağı bolca kullanın.
  2. Elma, kivi, portakal,böğürtlengiller  en iyi C vitamini depolarıdır, günde 2 porsiyon tüketin.
  3. Yemeklerinize, salatanıza ve yoğurdunuza keten tohumu ve çörekotu ekleyin. Doğal yağlar şifa kaynağıdır.
  4. Günde tüketeceğiniz 1 avuç Antepfıstığı ve badem B ve E vitamini birleşimi yağlı tohumlardır. Bağışıklığınızı destekler.
  5. Mide ve bağırsak sağlığınız için her gün 1-2 bardak kefir içmeye çalışın. Faydalı bakterilerden zengin flora sağlar.
  6. Şeker kanser hücrelerini besler ve bağışıklığınızı azaltır. Günde 1-2 adet hurma yiyerek şeker isteğinizi karşılayabilirsiniz.
  7. Antioksidan besinleri hayatınızdan çıkarmayın. Sadece yiyerek değil içerek de almalısınız. Beyaz çay ve yeşil çayı, günde 2-3 bardak için.
  8. Baharatların faydası saymakla bitmiyor. Kırmızı pul biber, zencefil, karabiber, zerdeçal, nane, kekik ve kimyonu eşit miktarlarda karıştırıp yemek ve çorbalarda kullanın.
  9. Koruyucu gücü yüksek olan brokoli, lahanagiller ve koyu yapraklı sebzeleri her öğünde sofranızda bulundurun.
  10. Kırmızı et ve balık direncinizi artırır, protein kaynağıdır, yemeyi ihmal etmeyin.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın