Kendinizi Sevin, Sizden Bir Tane Daha Yok !

0

Huzurlu, özgür, pozitif, kendinizle barışık ve özgüvenli bir yaşamın anahtarı sizin elinizde, geçmişle vedalaşıp geleceğe sağlam adımlar atmayı nasıl başarabilirsiniz?

Değer duygusu sizin içinizden geliyor, kendinize vermediğiniz değeri samimiyetle dışarıdan alamazsınız. Bedeninize gereken saygıyı göstermek, sağlığınıza dikkat etmek sizle başlar.

Kendi iç çatışmalarınızı minimuma indirin, en iyisi bırakın. Dış dünyanız, iç dünyanızın yansımasıdır. Kendi içinizdeki barış, sizi daha mutlu biri yapar.

Hayatınızda yaptığınız iyi veya kötü her şeyin sorumluluğunu alın. Bunların bedeli mutlaka olacaktır, ancak bedel ödediğinizde olgunlaşırsınız.

Hayatınızda kendinize yapacağınız iyiliklerin en önemlisi sınır koymayı bilmektir. “Hayır” demeyi öğrenin, dünyaya başkalarının ihtiyaçlarını karşılamaya gelmediniz.

Geçmişle ilgili sıkıntılarınız varsa geride kaldığını kabullenin. Şimdiki anda yaşıyorsunuz, o zaman şimdiye odaklanın.

Siz izin vermezseniz, başkaları sizi incitemez. Duygularınızın sorumluluğu sizin elinizdedir. Sizi hangi nedenlerle incittiklerini fark ederseniz, hangi duygusal ihtiyacınızda sorun olduğunu da bulursunuz.

Zorunluluk getiren cümleler yerine niyet etmeyi kullanın. “Zayıflamalıyım” dediğinizde beyin neden kilo veremeyeceğinizle ilgili bir çok neden bulur. “Zayıflamaya niyetliyim” derseniz beyninizin direncinden kurtulursunuz.

Ahlaki değer sisteminiz olsun, buna sadık kalmak sizi güçlü kılar.

Hayatta her şeyin bir dengesi var, almak ve vermek dengelenmesi gereken bir eylemdir. Hep veren taraf yani fedakarlığı yapan siz olursanız aşırıya kaçarsınız. Tam tersinde de aynısı oluyor, alma verme dengesini bozduğunuzda üzülmeye de hazır olun.

Kendinizi mağdur pozisyonunda hissetmeyin, çaresiz olduğunuzu düşündüğünüzde daha çok kendinize acırsınız. İşinizden memnun değilseniz “İşime devam etmek zorundayım” yerine “İşime devam etmeyi seçiyorum” deyin. “Seçiyorum” kelimesi sizi güçlü kılar ve sorumluluk almaya teşvik eder.

Yaşadığınız her duygunun bir nedeni var; sevinç, kızgınlık, öfke, korku… Duygularınızı yargılamadan onları yönetmeyi öğrenin. Hayatınızdaki her duygunun bir anlamı var.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın