Kemik Suyu Trendi

0

Kemiklerin kaynatılması ile elde edilen kemik suyunun besin değeri çok yüksek, bu besin New York Moda Haftası’ndaki mankenlerin kemik suyu içmesiyle tekrar gündeme geldi.

Kemik suyu bakın nelere iyi geliyor;

İçerdiği “glisin” adlı kimyasal, vücuttaki enflamasyonu azaltan bir antioksidan olan “glutatyonun” üretimini artırıyor. Enflamasyon; kalple ilgili sorunlara ve yaraların tetiklenmesine yol açıyor. Tabii ki tek başına kalbi korumaz, güçlü antioksidan kaynakları olan bunun yanında yaban mersini ve brokoliyi de tüketmek gerekir.

Kemiğin proteini olan jelatin, dolapta bekletildiğinde jel kıvamına geliyor ve bağırsak duvarındaki delikleri dolduruyor. Sonuç; daha az sindirim problemi ve kanda daha az toksin dolaşması oluyor. Vücudun elektrolit dengesini bozan ishalin zararını, günde içeceğiniz bir kase kemik suyu dengeler.

chicken broth

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan tavuk suyu enfeksiyonun vücuda yayılmasını önlüyor. Kemiğinde bulunan “sistein” adlı amino asitin, kan toplanmasını azaltan ilaçla aynı kimyasal özelliğe sahip olduğu biliniyor.

Hasta olacağınızı anladığınızda ve hastalık sırasında içeceğiniz bir kase tavuk suyu çorba sizi tedavi ediyor. Sıcak içeceklerin özelliği burun ve boğazda ki ısıyı artırarak virüslerle savaşmayı sağlamaktır.

Kemik suyunun bir diğer özelliği yüksek oranda hidrolize kolajen içermesidir. Bu kolajen ciltteki kırışıklıklara iyi gelirken, saçların da parlak olmasını sağlıyor. Her hafta içeceğiniz farklı kemik suları ile cildinizin daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz.

kemiksuyu4

Evde yapacağınız kemik suyu tarifi;

1,5 kilo kadar bir kemiği – herhangi bir hayvanın olabilir – geniş bir tencereye alın. Bir adet dilimlenmiş soğan, biraz beyaz şarap, 2 diş rendelenmiş sarımsak ve bir kerevizin sapını ekleyin.

Üzerini geçecek kadar su ekleyin ve yüksek ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kısıp 8 saat kısık ateşte kaynatın.

Soğuduktan sonra süzün. İster sıcak için, isterseniz dondurup kullanın. Buzdolabında bekletecekseniz 5 günü geçmemesi gerekiyor.

Yaklaşık 240 gram bir orta boy kase kemik suyunda 9 gram protein bulunuyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın