Kavrulmaya Hazır mısınız? Aşırı Sıcaklar Kapıda…

0

Afrika sıcakları, haftalar önce Avrupa’yı etkisi altına almıştı. Ve sıra bizde. Türkiye genelinde hava sıcakları zaten  mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Cuma gününden itibaren daha da artacak olan hava sıcaklıklarının Pazar günü en yüksek seviyeye çıkması bekleniyor.

kavrulmaya hazir misiniz

Uzmanlar, Cuma günü ve hafta sonunda Karadeniz bölgesinin iç kesimleri ile Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde, pazar gününden itibaren ise Marmara bölgesinde hissedilir derecede sıcaklık artışlarının beklendiğine dikkati çekiyorlar. Hava sıcaklıklarının, Ankara ve İzmir’de 37,İstanbul’da 33, Antalya’da 35,Diyarbakır’da 42 ve Şanlıurfa’da 43 dereceye ulaşacağı öngörülüyor.

Güney Ege ve Akdeniz’de nemin artması nedeniyle hissedilen sıcaklıkların 40 dereceyi bulacağını da aktaralım. Peki aşırı sıcakların olumsuz etkilerinden nasıl korunmalıyız?

Uzmanlar vücudun nem dengesini korumak için ter atma yoluna gittiğine dikkati çekiyor. Yaşlılar, sürekli hastalığı olan insanlar ve bebeklerin terleyerek vücut ısısını korumaları daha zor. Bu insanların sıcaklarda dışarıya çıkmamaları gerekiyor.

kavrulmaya2     Ayrıca herkesin, sıvı özellikle de su tüketimine özen göstermesi hayati önem taşıyor. Güneşin en yakıcı olduğu 10-16 saatleri arasında dikkatli olunması şapka, güneş gözlüğü ve güneşin etkilerini en aza indirgeyen koruyucu kremlerin kullanılması da ihmal edilmemeli. Klima ile serinlerken de filtre temizliğini yapıp yapmadığınızı bir düşünün. Çünkü bu durum, alerjik reaksiyonlara neden olabilir….

Son bir not, aşırı sıcaklar hayvanları da çok zor durumda bırakacaktır. Onlar için pencerenizin ya da kapınızın önüne su koymayı unutmazsınız değil mi?

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın