Kavga Gerekçeleriniz Ne Kadar Yaratıcı?

0

 

Herkes kavga eder. Kimi sabah uyandığında pijamalarıyla, kimi yüzünü yıkarken aynada kendisiyle… Bir de çiftlerin kavgası vardır ki tadına doyum olmaz. Bu kavgaları sadece siz yaşıyorsunuz sanırsınız, ama birilerine anlattığınızda yalnız olmadığınızı görürsünüz.

İşte olağan kavga gerekçeleri;

Banyo tuvalet kullanımında kadınlar ve erkekler arasında aynı dili konuşamamak gibi bir sorun var. Erkekler klozetin kapağını ya kaldırmazlar ve iz bırakırlar ya da kaldırırlar ama eski haline getirmeyi unuturlar. Bunun bir başka şekli de diş macunu kullanımı için geçerlidir.

banyo3

“Senin annen” diye başlayan cümleler daha çok kadınlar tarafından kurulur ama zaman zaman erkeklerin de içerlediği hatta incindiği durumlar vardır değil mi? Eşlerin birbirlerini, kendi ebeveynlerine karşı korumadığı ya da korumaktan kaçındığı durumlara dikkat!

İş yemeği, arkadaş toplantısı, düğün, nişan ya da adı her neyse… Özenli giyinmek zaman alır. Bir de makyaj ya da kravat bağlamak var. “Sen geç kaldın!” kavgasının yaşanmadığı dört duvar arası var mı?

Malum havalar soğuyor. Isınma giderleri (doğal gaz, elektrik, kömür, odun çok pahalandı) aile bütçesini sarstığı için tasarruf şart. İşte tam da bu yüzden yataktaki yorgan savaşları hayli sert geçiyor.

kavga8

Hazır yatak, ev konusunu konuşurken, düzenle ilgili sıkıntıları da göz ardı etmeyelim.  Ayakkabılar, ayakkabılığa konur, kirli çamaşırlar da önceden belirlenen yere değil mi? Peki o “mis” kokulu çoraplar koltuğun altında ne arıyor?

Bir de seks var… Hatırlıyorsunuz değil mi? Kadın ya da erkek fark etmiyor. Elele tutuşmak için nice tehlikeleri göze alan siz televizyonda bir program (dizi, maç, yarışma) fiziksel bir mazeret (baş ağrısı, gaz sorunu ya da tansiyon)  ve iş yeri sorunlarının ardına sığınmaya çalışabilirsiniz… Sonuç,  “ne oldu, beni istemiyor musun?” sorusuna yanıt bulabilmek için harcanan enerji. Enerjiyi doğru kullanmak lazım…

En yıkıcı olan kavga gerekçesi, önemli bir günü kazara unutmak. Doğum günü, evlilik yıldönümü, nişan, tanışma, ilk tatil vb… Neyse ki akıllı telefonlar var da bu ölümcül kavgayı bir şekilde önleyebilirsiniz.

kavga10

Bayram ve yılbaşı programlarını yapmak da maharet ister. Herkes çetele tutar. “Geçen bayram senin ablana gittik sıra benim amcamda…” şeklinde başlayan kavgalar, ya evde somurtarak geçirilen bir tatil ya da çok yüksek bir bedel ödenerek yapılan bir seyahatle sonuçlanır. Bir ihtimal daha var ki…

Para konusunu açmayalım isterseniz. Biri ev almak için 10 yıllık borç planı hazırlamayı düşünürken diğeri eğitim, kişisel gelişim ya da hobi için kaynakları harcamak isteyebilir. Neydi ekonominin ilk dersinde öğretilen? İstekler sonsuz kaynaklar sınırlı… Bu denklemi çözmeye çalışmak bile cesaret ister! Doğal olarak bu kavga sürüp gider… Telefon faturaları kredi kartı harcamaları da  üzerinde kavga etmeye değer konular.

İlişkilerde en büyük kavga nedeni hafta sonu ne yapılacağına karar vermek. Alışverişe mi gitmeli, çamaşır mı yıkamalı? Kahvaltı evde mi yapılsın yoksa ebeveyn ziyaretleri aradan mı çıkarılsın? Hele de çocuk varsa denklemde onu kursa (spor, müzik, sınava hazırlık)  kim götürsün?

Yıllar geçtikçe ve eğer  varsa çocuklar konusu kavga gerekçeleri arasında ilk sıraya yerleşir. Çocuğun altını kimin değiştireceği, kime benzediği ile başlayan kavga maratonu her dönemde değişen nedenlerle sürer gider…

Sizin kavganız nerede başlar?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın