Kaslarınız mı Ağrıyor, Kurtulmanın Doğal Yolları

0

Kas ağrılarının çeşitli nedeni var; yorgunluk, stres, egzersiz, yaralanma, hatta üzüntü kaslarda gerginlik yaratıyor. Yeterli oranda kasılmadığı zaman kaslar yorgun düşer. Yorulan kaslar çabuk yıpranır.

Doğal yollarla kas sistemini rahatlatabilirsiniz, nasıl mı;

Papatya antibakteriyel özellikli olmasının yanında anti-inflamatuar olması nedeniyle kas spazmlarını da dindirir.

D vitamini eksikliğiniz varsa bu da kas ağrılarına neden olur. D vitamininin özelliği kemik erimesi yaratan hormonun salgılanmasını engellemesidir.

Vişne hücre yenileyici özelliği ile kas dokularını onarır. Antosiyanin içeriği de kas ağrılarını dindirir, ayrıca kaslardaki zayıflamayı engeller.

Ihlamur çayı kas kasılmalarına ve eklem ağrılarına iyi gelir. Ancak yaprak değil, tomurcuklarının demlenip içilmesi öneriliyor.

Yaban mersini kas hasarlarını hızlı şekilde iyileştirir. Antosiyadin ve antioksidan içeriği yüksek olduğundan regl dönemlerindeki ağrılara da iyi gelir.

Magnezyum kasları ve sinirleri gevşetir. Kan şekerindeki dengesizlik, kemik zayıflığı, kas zayıflığı, yüksek kan basıncı ve kronik baş ağrılarına iyi gelen  mineraller içeren magnezyumun en iyi kaynakları  baklagiller, badem, muz ve esmer pirinçtir.

Acı kırmızı biber ısıtıcı ve yakıcı özelliktedir. İçerdiği kapsaisin maddesi şiddetli kas ve eklem ağrıları çekenlere ve artrit hastalarına faydalıdır.  İster yemeklerde yiyin, isterseniz kakao yağı ile karıştırarak ağrılı bölgeye sürün her şekilde iyi gelir.

Lavanta yağı en etkili doğal kas gevşeticilerden biri olarak bilinir. Ağrıyan yere yapılan dairesel masaj ile kan akışını hızlandırır. Sonrasında sıcak bir duş ile vücudunuzu dinlendirmek kaslara iyi gelir.kaslarınıza dinlenme ve iyileşme fırsatını sunacaktır.

Biberiye yağı kas ve eklem ağrılarını hafifletir. 10 damla biberiye yağını yarım çay bardağı badem yağıyla karıştırarak ağrıyan bölgelere masaj yapın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın