Karşı Koyamıyoruz Çünkü…

0

Sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğu hakkında her gün her ortamda bilgi bombardımanına tutuluyoruz. Tutuluyoruz da ne oluyor? Markette cipslerin sergilendiği bölümden 10 saniyede ayrılamazsak akşam televizyon karşısında, daha sonra çok pişmanlık duyacağımız bir eylemin içinde buluyoruz kendimizi. “Bir avuç yemekle bir şey olmaz” deyip paketin dibini görüyoruz. Ama suçun tümü biz de değil! Karşımızda bilimin her imkanını kullanacak büyüklükte ve güçte bir gıda endüstrisi var.
Araştırmalar, bizi bu gıdalara bağımlı hale getiren şeyin içlerinde bulunan özellikle tuz ve şekerin beynin haz alma bölgelerinde meydana getirdiği uyarılar olduğunu ortaya koyuyor.

donuts

Mesela pasta, kek, çörek türevi yiyeceklerden uzak duramıyoruz çünkü karmaşık karbonhidratlar vücut tarafından şekere dönüştürülüyor. Karbonhidrat, yağ ve şeker açısından içeriği zengin olan besinler beynin yapısını değiştirebiliyor. Hatta bazı araştırmalarda bu tür besinlerin insanlarda mutluluk duygusunu artırdığı yolunda işaretler alındığı bildiriliyor.

sekerleme
Ayıcıklı, meyveli veya halkalı şekerlemelere de direnemiyoruz. Sadece çok lezzetli olmaları değil bunun ardındaki neden. Renkleri de şekerleri karşı konulamaz kılıyor.
french_fries
Patates kızartması ya da cipslere kim hayır diyebilir ki? Burada işin sırrı, yağın ve tuzun muhteşem birlikteliği.

kola
Kolalı içecekler, meyve suları da vazgeçilmezler arasında. Şişmanlığın salgın hale dönüştüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalarda bu içeceklerin diyabetik ve obezite üzerinde diğer besinlerden daha fazla katkısı olduğunu ortaya koymuş.
Hazır soslar içindeki şekerin ne kadar olduğu konusunda bir fikriniz var mı? En iyisi biraz zaman ayırıp sosları evde kendiniz yapmanız.

corn-chips
Mısırdan üretilen cipslerin ağızda erirken bıraktığı tada karşı koymak mümkün mü? Çok hafif paketlerde servis edildiği için insan beyni fazla kalori tüketmediğini sanıyor. Ve böylece en ufak bir suçluluk duymadan zevkle tüketiyoruz.
Gıda teknolojisi insanı yoldan çıkarmak için elinden geleni yapıyor. Galiba en doğrusu bir şeyleri tüketirken içeriğine daha yakından bakmak. Bilmek belki bizi harekete geçirir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın