Kızlar ve Erkekler Bir arada Okumalı

0

Son günlerdeki kızlı erkekli eğitim tartışması herkesi ayaklandırdı. “Neden böyle bir ayırıma gerek duyulur, amaç nedir?  doğal olarak telaşlandık.
Bir çok ülkede ayrı eğitim yerine eşit imkanlar sunmak,kız ve erkeklerin farklılıklarını göz önüne alarak öğrenmelerini ve cinsiyetin eğitime zarar vermesini sağlamak yönünde çalışmalar yapılıyor. Ders kitaplarında kız ve erkekler arasında ön yargılar kaldırıldı ve cinsiyet ayırımı ifadeleri çıkarıldı.
Gelişmiş toplumlarda ana eğitim hedefi, aralarındaki benzerlik ve farklılıklara göre eşit bir şekilde eğitim imkanı sunmak, farklı öğrenme stillerini ve biyolojik yapılarını fırsata çevirmektir. Bu durum sınıf ortamını zenginleştirerek akademik, sosyal ve psikolojik yönden eşit olarak gelişmelerine imkan verir.

eğitim1

Bu yönde yapılan bir çok bilimsel araştırma var; eğitim kalitesinin hangi formatta arttığı, karma eğitimin kız ve erkekler üzerinde akademik, sosyal ve psikolojik yönden nasıl etki yarattığı, öğrenmenin hangi durumlarda maksimuma çıktığı ve ayrı okumanın getirdiği olumlu ve olumsuz yönlerin neler olduğuna cevap arıyorlar.
90’lı yıllarda yapılan araştırmalar etraflarında erkekler olmadığında kızların daha başarılı ve rekabetçi olduğunu gösteriyordu. Kültürel yapıdan gelen zorlamalar, erkeğin baskın olduğu toplumlarda kadınların eğitim, siyaset,iş dünyası ve sosyal ortamlarda geride kaldığını ve daha pasif bir rolde olmasını gerektiriyordu. Oysa son yıllardaki araştırmalar kadınların aktif oldukları her alanda pozitif bir fark yarattığını gösteriyor. Bunun küçük örneği de sınıflar, hem kızların cinsel ayrımcılıktan korunması için hem de hayatta ayrı yaşamak mümkün değilse neden ayrı sınıflarda okunsun !

 

Karma eğitimin faydaları konusunda yapılan araştırmaların sonuçları da şu şekilde;
• Kadın ve erkeklerin hormonları farklı çalışıyor, beyin yapıları da farklı. Sosyal davranışları ve öğrenme stilleri farklı olduğundan, küçük yaşlardan itibaren farklılıklarını öğrenmek ve adapte olabilmek açısından beraber okumaları avantaj oluyor.
• Beraber okuduklarında erkekler, kızların sosyal ilişkilerindeki doğru davranış modellerini görüyor, hassas olmayı ve açık iletişimi örnek alıyor. Kızlar da erkeklerden; istediklerini dile getirmeyi, itiraz etmeyi, kendini koruyabilmeyi ve daha atılgan olmayı öğreniyor.
• Taciz, zorbalık ve cinsel istismar gibi konularda farkındalıkları artıyor, uygun olan ve olmayan davranışların neler olduğunu, karşı cinse nasıl davranması gerektiğini görüyorlar. Özellikle kızlar kendilerini koruma becerisini elde ediyor.
• Kızlarla beraber okuduklarında erkeklerin akademik başarılı görülür şekilde artıyor, agresif davranışları azalıyor.

iş12

• Kızların ağırlıklı olduğu sınıflarda ders akışı daha verimli olduğundan öğretmenler daha az yoruluyor. Öğrenciler öğrenme sürecinden daha fazla tatmin oluyor.Sınıfın akademik başarısı da yükseliyor.
• Üniversite ve ardından iş hayatında kız ve erkekler beraber çalışmak zorunda, iletişimleri daha yoğun oluyor. Beraber eğitim alanlar bir adım önde, psikolojik ve sosyal olarak daha donanımlı, öz güvenleri daha yüksek oluyor. Doğal olarak genel başarıları artıyor.
• Aileler de, toplum içindeki çeşitliliği yansıttığı için çocuklarının karma okullarda okumasını istiyor.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.