Karaköy… İstanbul’un Hızla Yükselen Semtini Gezmeye Var mısınız ?

0
Tasarım butikleri, kafe- restoranları, galerileri ile hızına yetişilmeyen yeni odak noktası… O kadar çok mekan var ki illa ki bir tanesi kalbinizi çalar. Mekanlar birbirlerine o kadar yakınlar ki her birinde oturanlar birbirlerinin gözlerinin içine bakarlar. Zaten hepi topu 2 cadde ama onlarca mekan… Hangisi kalır hangisi gider bilinmez, ama kökleşmiş ve oradan asla çıkmayacak keşfedilmesi gereken yerler var.
3 paralel caddeden oluşan Karaköy’de her şey Kemankeş ile Mumhane Caddesi arasında ara sokaklarda gizli… Ya şu mekan da nerede acaba diyemeden 1 adım sonra o mekanla karşılaşabiliyorsunuz.Biz de aklımıza takılanları keşfetmek üzere #karaköydeyiz diyerek yola çıktık. Gelin www.istanmood.com’un gözüyle gezelim Karaköy’ü…
karaköy3
En köhne binalar değer kazanmış, aralara sıkışmış ve güne uymaktan uzak kahveler, eski lokantalar şaşkın ama memnun da… Garip yıkık dökük bana ne zaman ulaşırlar diye bekleşen eski eski binalar… Her şey başka bir dünya gibi aslında. Ancak hem bina fiyatları, hem de mekanlardaki yiyecek-içecek fiyatları uçuk!Bu yazıda sizlere keşfettiklerimizi yazıyoruz. KarabatakAdı en çok duyulmuş kahve krallığı! Kendi halinde masalarda çalışanlar da var, kitap okuyanlar da… Kahve içip bol dedikodu yapanlar da. Ama belli bir kitlesi meraklısı olduğu kesin. Sayfalar dolusu kahve menüsü var, keşke önceden çalışabilseydik.Sunumları ve servisleri güzel. Ancak bir rivayete göre kesinlikle beğenmedikleri müşteriye servis yapmıyorlar, hatta oturanı kaldırabiliyorlar. Fiyatlar tabii havalı! Keyifli restore edilmiş eski taş bir bina olan Karabatak’a uğramadan Karaköy’den ayrılmayın.karaköy4

 Sahi İstanbul

Kemankeş caddesinin en sonunda köşede sizi bekleyen İstanbul kokan dükkan. İçerde sizi bekleyen lokumlarıyla Münür Usta efsane olmuş. Siz hayal ediyorsunuz, Usta yaratıyor. El yapımı harika ürünler ise dükkanda her köşede sizi bekliyor. Her biri kaliteli işçilik ve hikayeler fısıldayan görünüme sahip. Terası çok güzel ancak kesinlikle hava güzel olmalı. Şezlonglarda uzanıp serin içecekleriniz ya da sıcak aromalı kahvelerinizle bir günü batırabilirsiniz.

İstanbul’u seven ve İstanbul şehir kültüründen beslenmek isteyen yerli yabancı herkes için hazırlanmış yepyeni bir alışveriş deneyimi olan Sahi İstanbul, Karaköy’de keşfetmeniz gereken bir mekan…

karaköy5

Naif

Dışarıdan bakıldığında küçük görünen mavi renkleri ile sokakta sizi çarpıyor. Tam bir Ege mutfağı… Mezeler, salatalar, zeytinyağlı tabaklar çok lezzetli, fiyatlar makul. Tüm yiyeceklerden ortaya isterseniz hepsinden tatma fırsatınız olabilir. Hepsi çok güzel.

Naif’i diğer restoranlardan ayıran en önemli özelliği ise alışverişini küçük esnaftan yapıyor olması. Yöresinden taze taze gelen malzemeler, yemeklerin neden bu kadar lezzetli olduğunu açıklıyor. Antakya’dan gelen domates ezmesi, ekmek Seferihisar’dan, zeytinyağı Bergama’dan, peynirler ise Küçükkuyu’dan geliyor.

Duvarlarda mavi-beyaz çini tabaklar, içeri süzülen loş ışık ve zarif havasıyla Naif, Karaköy’ün Ege suları… Bunda enfes yemeklerin de katkısı büyük elbette. Izgara ahtapot ve humuslu karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra enginarlı pilav, kalem gibi sarılmış yaprak sarma, tel kadayıflı mücver gibi özel lezzetler de sizi vuracak.

karaköy6

Adres: Mumhane Cad. No:52 Karaköy-İstanbul
Telefon: (0212) 251 53 35

Bej

Fransız Geçidi’nin hemen girişindeki köşede Bej Karaköy. Masalardaki çiçekleriyle Fransız havalı, sımsıcak bir mekân… İlk açılan mekanlardandı ancak artık bir çok rakibi var. Yine de müdavimleri var. Günlük menüleri mutlaka sorulmalı.

Önünde bulunan mini bahçesi ısıtıcılarla açık havada oturmak isteyenleri kurtarıyor.

karaköy7

Adres :
Kemankeş Caddesi Fransız Geçidi İş merkezi 11A, Karaköy, Beyoğlu
Telefon: (212) 251 71 95

Kağıthane

Daha önce Bej içinde yer alan Kağıthane, BurgerLab’in taşınması ile Fransız Geçidi’ne yerleşmiş. O kadar güzel ürünler var ki anlatılmaz yaşanmalı.

Karaköy’de mis gibi kağıt kokan, İstanbul’lu bir tasarım dükkanı. Dükkanda grafik tasarımcı ve reklamcı olan Emine Tusavul’un tasarladığı, ağırlıklı olarak İstanbul’u anlatan ve kağıttan yola çıkarak tasarlanmış kağıt ürünler mevcut. İstanbul balıkları, kedileri, sokak isimleri; İstanbul’a özel simit bardak altlıkları, örgü bebekler, özel tasarım farklı defterler hepsi kağıt objelere dönüşmüş olarak mağazada bulunuyor.

Bunların yanı sıra özel kâğıtlara basılmış olarak unutulmaya yüz tutmuş İsim-Şehir, Amiral Battı veya Adam Asmaca gibi oyunlar, çocuklar için de ahşaptan imal edilmiş oyuncaklar bulabilirsiniz. Şu anda sevgililer günü konsepti var. Sevgiliye özel hazırlanmış çekler, pembe kalpli kağıttan ürünler sizi bekliyor.

karaköy8

Adres: Kemankeş Cad. Fransız Geçidi No. 11 Karaköy – İstanbul

Telefon : (0212) 251 71 95

Atölye 51

Fransız Geçidi içindeki handa saklanmış Atölye 51. Kurucusu ve birbirinden güzel gümüş tasarımların sahibi Rüveyde Okumuş. Asıl atölyesi Kapalıçarşı’da bulunuyor. Karaköy’deki atölyede dersler yapılıyor. Uğramadan geçmeyin.

karaköy9

Atölye 11

Karaköy civarında atölyelerin dükkan numaralarıyla adlandırılmaları şart mıdır bilinmez ama Fransız geçidi çıkışında Atölye 11 sizi bekliyor. Ev tasarımlarından oluşan koleksiyonlar tamamen el yapımı… Takılar özel, yastıklar el işi Anadolu’nun 40 motifinden oluşuyor. Her bir motif bir yastıkta hayat buluyor. Seramikler ayrı keyifli… Mutlaka bir parça alıp çıkarsınız o kadar farklılar.

karaköy10

Tabii Karaköy bu kadar değil…Sizlere anlatabilmek için ilk Karaköy turumuzda bu mekanları ziyaret ettik. Diğer mekanlar da sırada, sakın alınmasınlar. Bir sonraki turlarda her birini anlatmak üzere ziyaret edeceğiz.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın