Kahveseverlere Müjde…. İstanbul Kahve Festivali Başlıyor

0

 

Bu yıl ilki düzenlenecek olan İstanbul Coffee Festival, üçüncü dalga kahve akımının yaşam kültürünü 25-28 Aralık tarihleri arasında Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nda kahve severlerle bir araya getiriyor.

Kahvenin kendisinin, kokusunun, her türlü alet edevatının, kahve dükkanlarının, kahve sanatının, kültürünün, kahve kitaplarının, kahveyle ilgili konuların buluşma noktası olarak İstanbul Coffee Festival her yıl bir kez İstanbul’da kutlanacak.

kahve21

Profesyonel baristalardan gösteri ve sunumlar, tadım ve ikramlarla gerçekleşecek festivalde ayrıca tasarım ürünler, interaktif workshoplar, seminerler, akustik konserler, sanat sergisi ve ilgi çekici birçok etkinlik yer alacak. Dört gün boyunca kaçırılmayacak bir deneyim sunacak organizasyonda, İstanbul’un önde gelen nitelikli kahve dükkanları, özel kahve ve imza yiyecek- içecek markaları ile kahve makinesi üreticileri buluşuyor. Kısaca herkes için keyif alacak bir şey bulunacak ve ortak nokta tabii ki mis kokulu kahve…(devamını www.istanmood.com dan takip edebilirsiniz.)

Kahve hiç kuşkusuz evrensel bir içecek, 1000 yıl önce Etiyopya’da bir köyde Khaldi adlı çobanın keçilerinin yediği bitkiyi deneyerek keşfedildiği biliniyor. Önce Mekke, Medine ardından Arap Yarımadası ve Avrupa’ya yayılıyor. Avrupa’daki geçmişi ise 300 yıl.

Kahveyi yapmak da ayrı bir sanattır, genellikle annelerden nasıl gördüyseniz öyle pişirirsiniz. İşte lezzetli bir Türk kahvesi yapmanın tüyosu ;

Bakır cezvede ve ağır ateşte ateşe sürüp geri çekerek 15-20 dakika pişirin. Her fincan için 1 tatlı kaşığı kahve ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ekleyin. Kahveyi açtıktan sonra 2 haftada tüketmelisiniz. Serin ve karanlık ortamda, tahta kaplarda saklarsanız daha iyi olur.

kahve23

Filtre kahve için ideal ölçü 30 ml kahve ve 150 ml sudur. Filtrenin altı kapalı ve metal olmalı, espresso ve capuccino için mutlaka yüksek basınçlı su buharı veren makine kullanılmalıdır. Böylece tat veren çözünebilen yağlar ve bileşikler suya geçer ve kahvenin üzerindeki kremayı oluşturur.

Kahve çeşitlerini ne kadar biliyorsunuz;

Türk kahvesi; telvesi ile servis edilen tek kahve çeşididir.

Mırra; Şanlıurfa’nın özel kahvesi, birkaç kez demlenerek hazırlanır ve tadı acıdır.

Espresso; koyu kavrulmuş,makinede hazırlanan İtalya’ya özgü bir kahvedir.

kahve24

Americano; Espressoya sıcak su eklenip yumuşatılarak hazırlanır.

Macchiato;Espressoya süt  köpürtülüp eklenmesi ile hazırlanan kahvedir.

Latte; Espressoya az köpürtülmüş sütün –yaklaşık 1 cm köpük – eklenmesi ile yapılır.

Mocca; Latteye şeker veya çikolata tozu ilave edilerek hazırlanır.

Cappuccino; Espresso ve su buharı ile köpürtülmüş süt – yaklaşık 2 cm köpük- eklenen kahvedir.

kahve25

Supremo; Kolombiya’daki en kaliteli kahve kategorisidir.

Sumatran; Asit dengesi düşük olan Endonezya kahvesinin adıdır.

Viennese; Espressoya krema ve çikolata katılarak hazırlanan Viyana usulü kahvedir.

Cafe au lait; Fransızlara özgü sütlü filtre kahvedir.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın