Kahve Sağlığınızı Koruyor…

0

Kahve, bilim dünyasının herhalde üzerinde en çok araştırma yaptığı maddelerden biridir. Kimi araştırmalar kahve hakkında olumlu sonuçlar ortaya koyarken, kimileri de “aman dikkatli tüketin” uyarısında bulunuyordu. Güne kahve içmeden başlayamayanlar için bu kez iyi haberler var. Bilim kahve sağlığa yararlı diyor.

Son yapılan araştırmalarda, günde 3-4 fincan kahve içen insanların erken ölüm ve kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin daha az olduğu saptandı.

İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nden Halk Sağlığı Uzmanı Robin Poole, bir grup araştırmacıyla birlikte yürüttüğü çalışmada daha önce yapılmış olan 201 araştırmanın verileri ile 17 klinik araştırmadan elde edilenleri bir araya getirerek bir sonuç çıkardı.

Çıkan sonuçlar, kahve tüketiminin diyabet, karaciğer hastalığı, demans ve bazı kanserlere bağlı hastalıklarda riskin düşük olmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi.

Hamile kadınlar hariç, günde 3-4 fincan kahve içmenin insan sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğu saptandı. Ölüm riski ve kalp hastalıklarının düşük olmasıyla düzenli kahve içmenin bağlantılı olduğu belirtiliyor. Araştırmada, günde 3-4 fincan kahve içenler ve kahve içmeyenler karşılaştırıldığında erken ölüm riskinde büyük oranda azalma olduğu kaydedildi.

Peki günde 3 fincandan fazla kahve tüketmenin zararı var mı?

Bilim insanları, bunun zararlı olmadığını, ancak yararlı etkinin daha az görüldüğü de belirtiyorlar. Kahvenin karaciğer hastalıklarında fayda sağladığı da araştırmada öne çıkan sonuçlar arasında yer alıyor.

Kısacası, güne onsuz başlayamayanlar, günde 3-4 fincan tüketenler rahat olsunlar, kahve sağlığınız için faydalıymış…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın