Kahvaltının Tadı Reçeller

0

Reçeller bizim kahvaltı kültürümüzün önemli lezzetlerinden birisidir. Genelde tatlıyı seven bir kültür olduğumuz için kahvaltıyı sonlandırırken de tatlı ile bitirmeyi seviyoruz.

Eskiden reçeller kilolarca ve  birkaç kavanoz yapılırmış. Ama artık günümüz koşullarında azar azar yapıp farklı lezzetler tüketmek daha çok hoşumuza gidiyor. Bu yüzden biz de ölçüleri az az verdik ama siz isterseniz bu ölçüleri arttırarak da yapabilirsiniz.

Kayısı reçeli ve kiraz reçeli tariflerimiz; özlemdenlezzetler@blogspot.com.tr‘dan

Böğürtlen reçeli de bizden :))

Kayısı reçeli

kayısıreçeli1

Yarım kilo kayısı

1 su bardağı şeker

Yarım çay bardağı su

Yarım limon

4-5 adet karanfil

Kayısılar tencereye konur. Üzerine şeker ve su eklenerek pişirmeye başlanır. Pişerken ilk 10-15 dakika tencerenin kapağını da kapatarak pişirmenizi tavsiye ederim. Sonra kapağı isterseniz açabilirsiniz.

Pişerken bir süre sonra karanfilleri ekleyerek pişirmeye devam edilir. Kıvamı geldiğinde yarım limon sıkarak 1 dakika daha kaynatılır ve tencerede soğuduktan sonra kavanozlara konulur.

Kiraz reçeli

750 gr kiraz

Yarım kilo toz şeker

kiraz reçeli

Yarım limon

1 adet kabuk tarçın , 2 adet kakule

Kirazlar yıkanır ve çekirdekleri çıkarılır.

Bir tencereye konulan kirazların üzerine toz şeker dökülür ve en az 3-4 saat bekletilir.

Sürenin sonunda reçel kısık ateşte pişirilmeye başlanır yaklaşık 20-25 dakika da kıvama geliyor. Kaynamaya başladıktan sonra kabuk tarçın ve kakule de içine atılır. Kakuleyi aktarlarda ya da büyük süpermarketlerde bulabilirsiniz ama eğer bulamazsanız sadece kabuk tarçın koyarak da bu reçeli yapabilirsiniz.

Reçel kıvam aldıktan sonra içine biraz limon suyu eklenir ve bir iki tıkırdadıktan sonra tencerenin altı kapatılır. Reçel kendi tenceresinde ılınmaya bırakılır.

Biraz ılındıktan sonra kavanozlara konur ve daha sonra afiyetle tüketilir.

Böğürtlen reçeli

 1 kilo böğürtlen

3 su bardağı tozşeker

3 tane limon tuzu ya da 4,5 damla limon suyu

böğürtlen1

Böğürtlenleri yıkayıp suyunu süzmek için süzgeçte bekletin. Sabahtan tencereye koyup üstüne şekeri dökün. Akşama kadar bekletin ki suyunu salsın.

Akşam ocağa koyun, 5-8 dakika kaynatıp limon suyu veya tuzunu ekleyip altını kapatın.

Tencerede soğuduktan sonra üstüne mutfak tülbenti geçirin, 3-4 gün güneşte bekletin.

Kavanozlarda saklamalısınız, ancak kavanoz reçeli koymadan önce ıslak olmasın.

Böğürtlen çabuk dağılan bir meyve olduğu için şekere yatırmak en iyi yöntemdir. Suyunu salan böğürtlen dağılmadan tane tane kalır, ama çok kaynatmayın yoksa sertleşir.

Afiyet olsun…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın