Kadınların İş Hayatıyla İmtihanı Bitmiyor

0

Kadınların özverili olması beklentisi sadece evlilikte ve arkadaşlıkta değil, iş hayatında da bitmiyor.

Tüm gün çalışacaksın, eve gidip çocuğun varsa ilgileneceksin, eşinle vakit geçireceksin, yemek yapacaksın … Hep koşturacaksın.

İşe alınmanızla başlayan süreci hatırlayın; evliyseniz ne zaman çocuk yapmayı planladığınızdan tutun, çocuğunuz varsa kimin baktığıyla devam eden özel hayatınızın detayları yöneticiler için çok önemlidir.

İş hayatı ne yazık ki erkek egemen bir yapıda, kurallar gün geçtikçe yıkılmaya çalışılsa da çok kolay değil.

çalışankadın

Kadınların kendilerini işte kabul ettirme dönemi zorlu geçebiliyor. Bu zorlukların bilincinde olan kadınlar iş hayatına maksimum donanımla katılmaya, sürekli öğrenmeye ve gelişmeye, yeni fikirlere açık olmaya özen gösteriyor.

Çok istediği işi elde eden bir kadın gerekirse evliliğini ertelemeyi, geç çocuk sahibi olmayı, hamileliğini gizlemeyi, aynı iş kolunda daha düşük ücretle çalışmayı, özel hayatından ödün vermeyi, sağlık sorunlarını ertelemeyi ve daha çok çalışıp terfi beklememeyi göze alabiliyor.

İşyeri koşullarına ne demeli;  huysuz bir yönetici, anlaşamadığınız zor iş arkadaşları, iş tanımınızın dışında yapmanız istenenler,  uzun çalışma saatleri ve bir de maaşınız düşükse bunlar sizi mutsuz etmeye yetiyor.

Kariyer beklentiniz varsa ve işinizi kaybetme korkusu yaşıyorsanız bir çok şeye boyun eğebiliyorsunuz.

kadınyönetici

Erkek egemen yapıdaki iş hayatında kendinizi kabul ettirmek için  erkek gibi davranmaya çalıştığınız bir dönem olmadı mı?

Erkek meslektaşlarınızla konuşabilmek için gazetelerin futbol sayfalarını, maç günlerini, maç skorlarını, takımlardaki futbolcuların isimlerini  takip etmeye çalışmadınız mı?

Yine erkek meslektaşlarınız  üstlerine “abi” veya “patron” diye hitap ederken ki durumunuz var, burada da  dışlanmış hissetmediniz mi?

Oysa erkek gibi davranmaya çalışmak,  kadını sertleştiriyor. Bu kadar fedakarlıktan sonra hakkınızı alabildiyseniz ne güzel, yok alamadıysanız bazı şeyleri tekrar gözden geçirin.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın