Kadınların Derdi “Osteoporoz” Metabolik Bir Hastalık mı?

0

Kemik yoğunluğundaki azalma olarak bilinen “Osteoporoz”, yaşın ilerlemesi ile beraber problem olmaya başlıyor. Doktorlar, kemik kitlesindeki azalmanın, diyabet ve obezite gibi metabolik hastalık olduğunu söylüyor.

Süreç ilerledikçe kemik ağrıları ve kemiklerde kırılma ile kendini gösteriyor. Dünyada 250 milyona yakın kadının osteoporoz olduğu hesaplanmış. Osteoporoz kırıkları kadınlarda 45 yaş, erkeklerde 75 yaşından sonra çoğalıyor.

Hareketsizlik, düşük kalsiyum ve D vitamini alımı, ilaç ( tiroid, kortizon, epilepsi hastalıkları için) kullanımı, diyet, hormonlar, aşırı rafine gıda tüketimi, yetersiz vitamin ve mineral alımı , antioksidan ve fitobesinlerin eksik tüketimi kemik sağlığını olumsuz etkiliyor.

Özellikle menopoz sonrası, östrojenin düşmesi ile kadınlarda problemler başlıyor. Erkeklerde ise 70’li yaşlrı takiben testosteron hormonunun azalması ile risk artıyor.

Osteoporozun önlenebilen ve önlenemeyen risk faktörleri var;

Önlenemeyenler; kadınlık, erken menopoz,beyaz ırk, yaş ve genetik faktörlerdir.

Önlenebilenler ise; östrojen ve testosteron hormonu eksikliği, alkol ve sigara kullanımı, dengesiz diyetler, kalsiyum ve D vitamini eksikliği, yeterli vitamin ve mineral alımı, kafein, fazla tuz tüketimi, hareketsiz yaşam ve alınan ilaçlar olarak sayılablir.

Osteoporozun önlenmesi ve tedavisi için bu faktörlere dikkat etmek gerekiyor.

Ayrıca sebze ve meyveler en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Yeşil sebze ve meyvelerdeki kalsiyumun %50 ‘si vücut tarafından emilir. Hayvansal proteinlerin aksine, vücutta atık asit üretimine neden olmazlar. Kalsiyum ve fosfor oranı iyi, sodyum miktarı işlenmiş gıdalardan düşüktür. Kemik sağlığı için gereken potasyum, magnezyum, K vitamini, C vitamini zenginidir.

Soya ve keten tohumunun osteoporozdan korunmada etkili olduğu düşünülse de, GDO ve fitoöstrojen içerikleri nedeniyle kullanımları ile ilgili soru işaretleri kalıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın