Kadınların Cinsel Haz Dönemi 38-47 Yaş…Arzularını Keşfediyor

0

Fransa’nın en ünlü psikoloji Dergisi “ Psychologies” geçen yıllarda ünlü aktris Juliette Binoche’u kapak yapmıştı. 40’lı yaşlarındaki hayatını anlatırken “ Bu, bir çölü baştan sona geçmek gibi bir şey. Önemli olan, kendi kendini yargılamamak ve suçluluk duygusundan arınmaktır.” diyor.

kadın78

Bir kadının en güzel yaşı gerçekten de kırkında başlar.
16-25 yaş : Romantizm; Cinselliğe yeni başlamış, bir yandan macera arıyor ama güven de önemli onun için. Cinselliği merak ediyor ama bir yandan da prensini bekliyor. Savunma mekanizmalarından henüz kurtulamamış…

romantik

25-38 yaş: Yaratıcılık; Kadın bedenine alışmaya ve kendisini tanımaya başlamış, daha yaratıcı ve direkt cinselliği keşfediyor. Kadın cesaretli bu yaşta, duyguları daha istikrarlı. Ancak 35 yaşı geçtiğinde biyolojik saat devreye giriyor, cinsellik üreme amaçlı olmaya yöneliyor. Annelik duygusu artıyor.
38-47 yaş; Cinsel Haz; Kadının zirve yaşı. Annelik duygusu ve görevleri azalmış, arzular artmış ve özgürlük arayışı başlıyor. Kadın bu dönemde kimliğini sorguluyor, kendisiyle yüzleşerek bedeni ve arzuları arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışıyor. Arzularının gücünü keşfettiğinde kaçmayı değil kabullenmeyi öğreniyor.

seks16

47-50 yaş: Sorgulama; Artık 50’li yaşlara giriş başlıyor. Geçmişle hesaplaşmayı bitirip gelecek olan yılları göğüslemekte sıra. Önce gelinen yer kabulleniyor ve ileriye gidilecek sağlam bir yer aranıyor. Sonra evlilik; var olan birliktelik gözden geçiriliyor, vaatler, doyumlar ne durumda ilerisi için kontrol ediliyor.  En sonda yaşlanma korkusu başlıyor. Kadın, eksilen libidosunun yerini sosyal faaliyetler ve yardımlaşma çalışmalarıyla doldurmaya başlıyor
50-55 yaş: Kasırga, Büyük Kargaşa; 45 yaşından sonra başlayan premenopoz, 50 ‘den sonra gerçek oluyor. Bu dönem kadının hayatında her şeyi altüst edip fiziki bir kasırgaya yol açıyor. Beden değişimine libido düşüşü eşlik ediyor. Kadının bedeninde ve ruhunda bu kasırga ile cinsel arzuları arasında bir savaş başlıyor. Bu yaşın en güzel yanı, cinsel arzuların devam etmesi ama partnerine cinselliği ispat etmek zorunda kalmayışıdır.

kadın79

55 yaş sonrası: Sexygenaıre; Bu yaşta hüzünlü bir yalnızlık, depresyon ve kopma arzusu kapıdadır. Cinsellik bu yaşta da devam ediyor, ancak artık duygusal bir oyun değil, sadece doyuma yönelik bir eyleme dönüşüyor. Kadının kurtarıcısı yaşama keyfi ve denge oluyor.

kadın80

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın