Kadınlar İçin Süper Besinler

0

 Sağlıklı beslenmenin hem kadın hem de erkekler için gerekli olduğunu biliyoruz. Ancak kadınlık yolculuğu farklı biraz; hamilelik, meme kanseri ve kemik erimesi gibi durumlar, kadınları erkeklerden ayırıyor.

Kadın sağlığı için gerekli yiyecekler nelerdir;

Yeşil yapraklı sebzeler D vitamin ve kalsiyum içeriği ile kemiklere sağlık veriyor. Günlük alınması gereken A ve C vitamin ihtiyacının % 20’sini karşılıyor.

Avokadonun kötü kolestrolü düşürücü etkisi var ve göbek yağlarından kurtulmaya yardımcı oluyor.

Greyfurt bol miktarda flavonoid içerir. Bu da kalp sağlığına ve felç riskinin düşmesini sağlıyor. Ancak belirli ilaçlarla etkileşimi olduğundan doktora danışılmasında fayda var.

Kuru baklagiller protein içeriği ile et yerine de geçer. Hem yağsız hem de lifli oluşu, kan basıncını ve kan şekerini dengeliyor.

Az yağlı probiyotik yoğurt, kadınların kalsiyum ihtiyacını karşılamada etkili, özellikle 50 yaş üzeri kadınların daha fazla kalsiyuma ihtiyacı var. 200 gram yoğurt günlük ihtiyacın 1/3 ünü karşılıyor. Etkisini artırmak için D vitamin eklenmiş yoğurtla beraber tüketin.

Sardalya kalsiyum, D vitamin ve Omega 3 yağ asitleri içeriği ile özellikle anne sütünün kalitesini artırıyor. Hamilelik sırasında bol miktarda yenmesi öneriliyor.

Keten tohumu posası ve lignanlar, östrojen etkisi gösteren bitki bileşkleri ile başta meme kanseri olmak üzere bazı kanser türlerinin risklerini azaltıyor. Yağı da Omega 3 ihtiyacınızı karşılıyor. Yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Olgunlaşmamış soya fasulyesi, özellikle menopoz döneminde ateş basmalarına karşı faydalı olsa da geçmişinde meme kanseri olanlarda, kullanılmaması gerekiyor.

Ceviz, sağlıklı yağ asitleri ile kanseri önleyebilir. Yoğurtla beraber tüketildiğinde kemik erimesi ve alzheimerdan koruyucu etkisi biliniyor.

Orman meyvelerinde bulunan antioksidan ve flavonoidlerin sağlıklı hücreleri hasardan koruyucu etkisi var. Çilek, yaş ilerledikçe zekayı keskinleştirir, C vitaminleri kolajeni destekler.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın