Kadınlar Daha Sık Ağrı Çekerken, Erkekler Daha Çok İlaç Kullanıyor…

0

Kadınların migren, baş,eklem, kas başta olmak üzere vücut ağrıları meşhurdur. “Tarif edin” dediklerinde “dolaşan ağrılardan” bahsederiz. İşin aslı ağrılarımız inandırıcı gelmiyor, ne de olsa dayanıklıyız. İlginç olansa ağrı tedavisinde cinsiyet eşitsizliğinin olması.
Amerika’da ağrı merkezlerinde yapılan bir çalışmada doktorların güçlü ağrı kesicileri kronik ağrı çeken erkek hastaların % 33’üne yazarken, aynı ağrıyı çeken kadın hastaların %21’ine yazdığı belirlenmiş.
Doktorların cinsiyeti de ilacı etkiliyor. Kadın doktorlar erkek doktorlara göre, orta derece ve üstü ağrı çeken hastalarına %16’dan fazla ağrı kesici ilaç yazıyor.

ağrı8

Kadınların ağrı eşiği daha düşük oluyor, seks hormonlarının ağrının ciddiyeti konusunda önemli olabileceği görülüyor. Östrojen hormonu bazı klinik ağrıları tetikliyor, hormonun regl dönemlerinde ve doğum sonrası düşmesi migren ağrılarını artırıyor. Östrojen hormonu düşünce biz kadınlar ağrılara karşı savunmasız kalıyoruz. Tam tersi vücudumuzda yüksek orandayken ağrı kesicilere daha hızlı cevap veriyoruz.
Üstelik bir de “ağrıları abarttığımız” hakkında adımız çıkmış. Oysa gerçek farklı, kadın ve erkek beyinleri ağrıyı farklı algılıyor. Kadın beyni ağrıyı duygusal merkez olan limbik bölgesinde, erkek beyni ise entellektüel süreçlerin yer aldığı ön kortekste hissediyor. Bu nedenle biz daha dramatik davranıyoruz.

beyin4

Bu durum tedavide de farklı davranmayı gerektiriyor;
Hissettiğimiz ağrının sıklığı, süresi ve şiddeti, neler yaparsak iyileşip kötüleştiğini not edebiliriz. Şiddetini 1-10 arasında derecelendirerek hangi ilacı aldığımızda işe yaradığını belirleyebiliriz.
Sadece ağrı şikayetini söylemek yerine, ayda veya haftada kaç kez olduğunu ve ne kadar sürdüğünü de söylemek gerekiyor.
Bazı antidepresan ilaçlar beynin içinde ve yakınındaki ağrı iletişim yollarını bloke edip ağrıları azaltabiliyor. Doktorumuz bu tür ilaç yazarsa da alınmayalım.
Bir de ağrının tanımları var;
Ağrı titreşimli ve vurmalıysa “zonklayan ağrı”,
Aniden başlatan tutarsız ve yoğun ise “akut ağrı”,

ağrı9

Keskinse ve yayılıyorsa “vuran ağrı”,
Günde 12 saatten fazla sürüyorsa “inatçı ağrı”,
Ateş gibiyse “yanıcı ağrı”,
Ağırlık hissi ve yoğun baskı varsa “ezici ağrı”,
Dalgalanıyorsa ve belirli aralıklar takip ediyorsa “aralıklı ağrı”,
İnatçı, sersemleten ve sıkıcı ise “sızlayan ağrı”,
Bir sebep olmadan aniden çıkıyorsa “tutuşturan ağrı”.
Aklımızda olsun ki doktorumuza tarif ederken kendimizi anlatmamız kolay olsun.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın