Kadınlar Daha Kolay mı Bağımlı Oluyor ?

0

Bu defa sevgiliye  ya da çocuğunuza olan bağımlılıktan değil  daha tehlikeli şeylerden, zararlı bazı alışkanlıklardan bahsediyoruz.

Size normal gibi görünse de, bağımlılıklar öyle yavaş büyür ki farkettiğinizde iş işten geçmiş olur. Tehlike sinyalleri; kendinizi hep haklı bulup yaptığınız hareketin doğruluğuna inandırmanız, yaptıklarınızın zararlı olduğunu anlasanız bile yapmaya devam etmeniz, saplantılı olduğunuz davranışı yapmadığınızda huzursuzluğunuzun arması ve o davranış üzerinde fazla vakit geçiriyor olmanızla kendisini gösterir.

bağımlı3

Bağımlılıkte beyin kendi içinde yeni bağlantılar kurar. Zevk almayı sağlayan ve duyguları düzenleyen  dopaminin beyne akışı hızlanır. Saplantılı davranış tekrar edildikçe yüksek dopamini beyin normal olarak algılar.

Beyin bağımlı hale geldiğinde ayık bile olsa normal düşünmüyor. Bağımlı bir kadının beyin kimyası değişmiş oluyor. Frenler işlemez hale geldiğinden haz gittikçe artar.

Davranış bağımlılığını etkileyen bir çok neden var; hırsızlık, kumar, egzersiz,alışveriş, alkol, madde bağımlılığı, aşk ve seksin sorun olduğunu anlayana kadar bağımlı hale gelmiş oluyorsunuz. Çeşitli davranış bağımlılıklarını doktorlar bozukluk olarak adlandırmıyor. Çevrenizde yaşayan bir çok kişi bazı şeylere bağımlı yaşarken, siz de kendi eğilimlerinizin tehlikeli olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

bağımlı1

Bağımlılık ve alışkanlık farklı şeyler. Bağımlılık; zihni uyaran madde veya davranışların etkisindesiniz ve  bu durum sürekli olumsuz sonuçlar yaratıyor demek. Sorun beyinde başlıyor, bir çok bağımlılık aynı alkol ve uyuşturucu etkisi yapar. Bağımlılıkta cinsiyetin de önemli rolü var.

Kadınlar daha çok reçeteli ilaç kullanmaya eğimli, ne deni de alışkanlık yapan ilaçların kadınlara daha çok veriliyor olması imiş.

Aşırı yeme, alışveriş ve hırsızlık ise davranış bağımlılığı, nedeni bir şekilde eski tarz ahlak anlayışına bağlanıyor. İyi kızlar alkol almaz ama mağazadan ufak bir oje çalabilir !

bağımlı

Tedavi erkek ve kadınlarda farklı işliyor. Beyindeki bazı kimyasalların değişimi kadınlarda daha hızlı ve kadınlardaki bağımlılık ufak başlayıp erkeklerden daha hızlı ilerliyor. Hormonlardaki döngüsel değişiklikler de beyni etkileyip işleri kızıştırınca bağımlılık güçleniyor.

Mantıklı olan durumu kabullenip, hemen değil ama hazzı ertelemeden yavaş yavaş kurtulmaya çalışmak olacaktır. Sağlıksız olan davranışınızın yerine başka bir şey koymaya çalışın. Bir arkadaşınızı arayıp sohbet edin, meditasyon yapın ya da dansa gidin. Bunları çoğaltmak sizin elinizde…

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın