Kadınlar Çok Nankör…

0

Erkekler muazzam bir cins. Özellikle de bizim ülkemizde erk sahibi olanlar. Çünkü o çok değerli zamanlarını “kadınlar için daha fazla ne yapabilirim?” gibi çok saygıdeğer bir çaba için harcıyorlar.
Eğitimden, sosyal yaşama kadar hemen her alanda yaptıkları yeniliklerle kadınların dünyasında bir atılım gerçekleştirdiler. Hangi birinden başlayayım?

A woman holds her stomach at the last stages of her pregnancy in Bordeaux
Kadınların hamileyken sokağa çıkmasının toplum üzerinde yaratacağı etkiden tutun, “normal doğum mu, sezaryen mi daha sağlıklıdır?” diye günlerce, haftalarca kafa patlattılar. Gören de onlar hamile kaldı sanacak. Kürtaj yaptırmak isteyenlerin önüne çıkarılan engeller konusuna hiç girmiyorum bile… Toplumun geleceği için her ailenin kaç çocuk sahibi olması gerektiği hakkında da fikirleri var. En az 3 çocuk! Bu çocukları “kim doğuracak, nasıl büyütülecek ve nereden mali kaynak yaratılacak?” gibi basit sorunları da bir zahmet kadınlar halletsin.
Kadınların kahkaha atması da sistem sorunuydu onun da zararları kayıt altına alındı. Kadınlar “gizli gizli” gülerse her yıl yüzlerce insanı yitirdiğimiz iş kazaları sona erecek sanki. Hele “direk dansı” gibi bir tartışma var ki onun neye katkıda bulunacağını büyüklerimiz mutlaka daha iyi bilir.

kadınlar nankör
Siyasilerin çabasına hukukçular ve eğitimciler de katkıda bulunuyor doğal olarak. Acilen, kadınların tayt giymesi, “iffetsizlik” olarak değerlendirildi. Eğitimciler çıtayı daha yükseğe çıkarmak için çok çaba harcadı. Kadın bedeninin ne kadarı örtülü olması gerektiği konusunda bilimsel çalışmalar yapıldı. Sadece saçların kapatılması tezine karşın, bazı “bilim insanları” kadınların yüzlerinin de görünmemesinin iyi olacağını savunan görüşler ortaya koydu. Makyaj,saç boyamak gibi faaliyetlerin sakıncalarına da dikkat çekildi. Kadınlar, önce aile sonra da ülke bütçesini gözetmeli. Bir saç boyatmak en az 50 Lira. Hem cazibeli olmayı kim ister ki?

kadınlar nankör1

Aile içindeki yaşam konusunu da tabii ki erkekler daha iyi bilir. Kadının asli görevinin evinde oturup eşini mutlu etmek olduğunu umarız anlamayan kalmamıştır. Doğal olarak eve dair tüm sorumlulukları yerine getirmek de kadınların işi.Temizlik yapmaktan kaçınmak kadın en azından “dayak yemeğe razı olmuş” demektir. Sonra, bazı kendini bilmezler kadınların meslek edinme hakkı, pozitif ayrımcılık ve eşitlikten bahsedince “gülesim geliyor” ama bu eylemin “iffetsizlik olduğunu anımsayıp susuyorum. Savaşları,rehin tutulan diplomatları, işsizlikle mücadeleyi ve ekonomik sıkıntıyı geri plana itip, kadınlar için bir dünya yaratmaya çalışan erkeklere karşı yapılan bu haksızlığı susarak protesto ediyorum.

kadınlar nankör3
Halbuki yaşamımızdaki tüm erkekler; babalar, ağabeyler, eşler, amcalar, dayılar, enişteler, siyasetçiler, eğitimciler ve hukukçular, kadınlar için çabalıyor. Hemcinslerimin artık bunu anlaması lazım. En çok kızdığım kadınlar ise eşlerinin ya da erkek akrabalarının, onları “doğru yola getirmek” için mecburen zor kullanması sonucu, durduk yerde ölmeleri… Bu kadınlar da çok nankör canım!

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.