Kadınlar Cinsellikten Neden Erken Kopuyor ?

0

Kültürümüzde kadınların cinselliğe girişi geç başlıyor. Bekaret kavramı günümüzde farklılaşsa da kendini “doğru kişiye” saklama geleneği bitmiş değil. İlk gece ilişkiye girmekte zorlananların oranı %54, eğitim seviyesi azaldıkça oran da yükseliyor. Kentlerde %51,2 kırsalda ise % 60,8 oluyor.
Toplumumuzda cinselliğin bu şekilde başladığını düşündüğünüzde, kadınların cinsellikten erken kopması çok garip gelmiyor.
Özellikle uzun süredir birlikte olan çiftler geçmişte yaşadığı coşkuyu kaybediyor. Mümkünse “bana dokunmasın” diye düşünüyor.


Kadınların bu söylemi ne yazık ki çok erken yaşlarda başlıyor. Çoğu evlilikte bu durum normal karşılanıyor, “kardeş kardeş yaşıyoruz”  demek bazen rahat geliyor.
Eş olarak iyi olmanız, ilişkinizin de iyi olduğunu göstermez. Uzun yıllar evli olanlarda zamanla cinsel ilişki sıklığı çeşitli nedenlerle azalabilir. Aşkın azalması ile beraber tutkular da değişiyor.
Çocuklu ailelerde öncelik çocuklara kayarken, yaşlanan aile fertlerinin bakımı da yaşam döngüsünü etkiliyor. Eşler ne kadar iletişimde kalırsa ve zaman geçirirse sorunlar daha kolay çözülüyor.


Öncelikle eş olduğunuzu hatırlayın. Çocuklarla beraber yatmak, eşlerin yataklarının da ayrılmasına neden oluyor. Cinselliği sadece seks olarak düşünmeyin, içinde şefkat, dokunma güven ve sevgiyi barındırıyor. Birbirinize sarılarak veya dokunarak uyumak ruhsal açıdan dengeyi getiriyor.
Özellikle çocukların ilk doğduğu dönemlerde cinsellik çiftler tarafından ikinci plana atılıyor. Sadakatsizliğin en çok görüldüğü dönemler ne yazık ki bu zamanlara rastlıyor. Kadının annelik nedeniyle çocuğa ayırdığı zaman erkekte yalnızlık duygusunu tetikliyor…
Uzun süreli ilişkilerde “ben” yerine ” biz” olgusunun daha güçlenmesi, bu süre içinde huzur ve güven duygusu geliştiriyor. İlişkinin olumlu yönlerini öne çıkarmak, aşk zamanla azalsa da sevgiden güç alabilmek önem taşıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın