Kadının Adı Var mı?

0

Hem evlat hem anne hem eş hem de arkadaş olacaksın, bu arada bir de çalışıyorsan iş hayatında tutunmaya çalışacaksın. Bu yazımız çalışan kadınlar için daha çok. 183 ülke içinde sondan 15nci…
Türkiye’nin nüfusu 76 milyonun üzerinde, bunun 22 milyonu çalışıyor ve 7 milyonu kadın. Gelişmiş ülkelerde kadın çalışan oranı % 70’lere yakınken bizde % 31 ile yarısı kadar.

çalışan kadın9

İş hayatına adım attığınız andan itibaren sizden bir çok fedakarlık istenir. İlk iş görüşmesinde eğer evliyseniz ne zaman çocuk yapmayı planladığınızdan başlayarak, çocuğunuz varsa kimin baktığıyla devam edilerek özel hayatınız ile ilgili bir çok detay sorulur. Kadınlar iş hayatında yer edinebilmek için istemeseler de bazı şeyleri kabul ediyor. Kariyer beklentiniz oldukça, işinizi kaybetme korkusu yaşadıkça siz de bu çarktan kurtulamıyorsunuz.
Kadınlarla ilgili önyargılardan kaçınmak akıllı bir yöneticinin varlığıyla mümkün oluyor, kadınların yapamayacağı yargısından baştan kaçınmak gerek. İş hayatı maalesef erkek egemen bir yapıda, bir de hemcinsleri tarafından dışlanırlarsa cinsiyet körlüğü ortaya çıkıyor. Kadınlar her zaman kendilerini bekleyen zorlukların farkında oluyor, iş hayatına maksimum donanımla katılmak, sürekli öğrenmeye gelişmeye ve yeni fikirlere açık olmak gerekiyor. Kendini kabul ettirme süreci zorlu geçiyor.
Çok istediği işi elde eden bir kadın evliliğini ertelemeyi, geç çocuk sahibi olmayı, hamileliğini gizlemeyi, aynı iş kolunda daha düşük ücretle çalışmayı, özel hayatından ödün vermeyi, sağlık sorunlarını ertelemeyi, daha çok çalışıp terfi beklememeyi göze alabiliyor.

 

Unutmadan aktaralım, hanginiz iş hayatınızın bir döneminde erkek gibi davranmaya çalışmadınız ? Kendimden örnek vermek gerekirse, erkek meslektaşlarımla aynı konuda konuşabilmek için gazetelerin futbol sayfalarını, maç günlerini, maç skorlarını az takip etmedim. Takımlardaki futbolcuların isimlerini ezberlemek inanın hiç kolay değil, sadece futbol değil, üstelik basketbol takımları da var !
Tabii erkek çalışanlar bir üstlerine “abi” veya “patron” diye hitap ederken ki durumunuz var, bu bile bir tür dışlanma aslında. Erkek gibi davranmaya çalışmak kadını sertleştiriyor ve kendine özgü bazı özelliklerini kullanmasını önlüyor.
Şimdi siz söyleyin gerçekten adımız var mı iş hayatında….

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın