Kadın Vücudunun Yağlanma Biçimi ve Kurtulmanın Yolları

0

Sadece güzellik açısından değil, sağlık açısından da vücudunuzu yağlanma türü önemlidir. Bazen genetik bazen de yaşam tarzının ve beslenme alışkanlıklarının getirdiği bu durum rahatsızlık veriyor.

Kadınların vücudundaki yağlar genellikle kalça, kol, bacak, karın ve göğüslerde depolanıyor.

vücuttipleri

  • Kalça,basen ve üst bacak bölgesindeki yağlanmaların nedeni genellikle  masa başı işi yapan ve hareketsiz bir yaşam tarzıdır. “Östrojen tipi” denilen bu yapı vücuttaki fazla östrojenin belirtisi olabilir.

Kiloyu kontrol altında tutmak için yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar ve brokoliyi daha fazla tüketin. İçerdikleri fitokimyasallar, östrojenin etkilerini azaltıyor.

Ayrıca haftada 3 gün, günde 25 squat yapın.

squategzersizi

  • Karın bölgesindeki yağlanmanın nedeni  östrojen hormonu ve kan şekeri dengesizliğidir. Östrojen hormonu yağ depolanmasını sağlayan enzimleri aktifleştirir. Doğum kontrol hapları, kan şekeri dengesizliği ve hareketsizlik de yağlanmayı artırır. “Şeker tipi” adı verilen bu yağlanmada aşırı şeker tüketiminin etkisi büyüktür.

Kekik,sarımsak,adaçayı ve tarçın kan şekerini düzenleyen besinlerdir. Haftada 3 gün 25’şer dakika aralıklı olarak spor faydalıdır.

şekertipiyağlanma

  • Bel ve mide çevresindeki yağlanma “Stres tipi” dir. Stres kortizol hormonu salgısını artırır, aşırı kortizol de vücutta iç organlarda yağlanmaya neden olur. Stresli olduğunuz dönemlerde beslenmenize ılık kompleks karbonhidratları ekleyin. Bu besinler mutluluk hormonu serotonin salgısını artırarak rahatlatıcı etki yapar.

Her gün ikişer defa, 15 dakika meditasyon ile stresten kurtulun.

strestipiyağlanma

  • En zor çözüm bulunan bölgelerden biri kollardaki yağlanmadır. “T tipi” adı verilen yağlanmadan kurtulmak sıkı bir çaba gerektirir. Bu yağlanma türünün nedeni vücudun yeterli testosteron hormonunu üretmemesi olabilir. D vitamini takviyesi gerekir. Uskumru ve somon balığı, mantar ve günde 1000IU D3 vitamini, yumurta ve sütle beraber doğru kaynaktır.

Haftada iki gün kuvvet antrenmanı yapmanız öneriliyor.

balıketivücut

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın