Kadın Olmak Kolay mı?

0

Bazen erkek arkadaşlarımdan “tabii sizin için hayat kolay, kadınsınız…” sözlerini duyarım. Onların bu değerlendirmeyi hangi bakış açısıyla yaptığını biliyorum. Ama erkeklerin, kadın dünyasına ait bilgi eksikliklerini de dile getirmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Kadınların soğuğa karşı dayanıksız olduğunu biliyor musunuz? Peki, önemli ve özel günler için kadınlara yönelik tasarlanan giysilerin ince materyal kullanıldığının farkında mısınız? Düğüne, iş yemeğine veya kokteyle giderken giyeceğiniz giysilerin ya kolu kısadır ya yırtmaç vardır ya da sırtı açıktır. Erkeklerin bu ortamlar için giydiklerine bakın! En azından soğuğa karşı daha avantajlı durumdadırlar.

üşümek

İş hayatında kadınlara yönelik adaletsizlik de cabası. Kadınlar kendileriyle aynı statüde çalışan erkeklere göre ortalama yüzde 18 daha az ücret alıyor. İşin kötüsü bu adaletsizlik tüm dünya için geçerli.
Üstelik kadınların her anlamda harcama kalemleri erkeklere göre fazla. Düzenli görünmek için, kuaför, manikür, pedikür, solaryum, cilt bakımı ve sağlıklı vücut için spor salonu üyeliği… İşin maddi boyutuna bir de zaman harcamasını eklemek lazım.
Nedense doğum kontrolü konusu hala kadınların sorumluluk alanında…
Kadınlar için argoda yer alan aşağılayıcı sıfatlar da çok can sıkıcı. Örnek mi istersiniz? Buzdolabı, cadı, ana kraliçe, kaltak, frijid, piliç ve kuyruk…

kadın82

Ev işlerini saydık mı? Araştırmalar dünyanın her köşesinde kadınların ev işleri ile erkeklerden daha fazla uğraştığını ortaya koyuyor. Yani kadınların “benim zamanım!” deme hakkı pek yok.
Regl döneminden daha söz etmedik…
Kadınların çekiciliğinin yaşla azaldığı düşüncesi beynimize kazınmıştır. Ama nedense aynı durum karşı cins için geçerli değildir.
Fizik ve biyoloji kanunları kadınların aleyhine çalışır.
Tuvalet aramak ya da bulana kadar kendini kontrol altında tutmak da kadınlara mahsus bir sıkıntı. Hâlbuki erkekler için duvar kenarı, ağaç altı veya çalılar ihtiyaç gidermek için yeterlidir.
Korkuları da unutmayalım. Karanlıkta yalnız başına sokakta yürümek, gecenin bir yarısında evde tıkırtı duymak, yakınında kavga çıktığında sığınacak bir yer aramak…

korkak1

Doğum yapmanın da tartışılacak bir yönü olmadığını düşünüyorum.
Yüksek topuklu ayakkabı giymenin mantığının da sorgulanması gerektiğine inananlardanım. Kadınların hareket kabiliyetini sınırlayan yüksek topuklar uzun vadede sağlık açısından büyük bir tehdit.
Erkeklerin kapatmayı unuttuğu klozet kapaklarını da hatırlayalım.
Smir testi yaptırmak. Hayat kurtaran bir çaba. Ama işlem sırasında yaşanan rahatsızlık…

korkak2

“Kadın kadının kurdudur.” Deyiminin yaşamın her alanında karşımıza çıkması.
Kadın davranışlarının, “aptalca” veya “ çok sevimli” düzleminde değerlendirilmesi. Yani hemcinslerimizin kendilerini baskı altında hissetmeye mecbur bırakılması ya da çocukça davranarak prim yapacağına inandırılmış olması sizce de çok acıklı değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın