Kadın Fizyolojisindeki Dalgalanma Sıvı İhtiyacını Etkiliyor

0

Kadınların vücudu farklı çalışır, bizler için sıvı alımı sadece su içmek değildir. En çok spor yaptığınızda terlersiniz, bunun cinsiyet ya da yaşla bir ilgisi yok. Terlemek vücudun ısısını ayarlar, bir yandan da vücut fonksiyonların düzenleyen elektrolit ve sıvının kaybına neden olur.

Kadınlar egzersiz yaparken erkeklerin 5 katı kadar gaz, ishal ve şişkinlik gibi problem yaşıyor. Sıcak havalarda güneş çarpması veya aşırı halsizlik hissetmek de bizlere özgü.

Tüm bunlar kan miktarına bağlı; regl öncesi ya da yumurtlama dönemlerinde östrojen ve progesteron seviyesi yüksek bir kadın, kanının sulu kısmındaki plazma miktarının % 8’ini kaybeder.

terleme2

Progesterondaki yükseklik ayrıca dinlenme esnasında karın bölgesindeki ısıyı da artırır, böylece kısa sürede yorgunluk hissi ve sıcaklık toleransında düşme olur.

Suyun kana karışmasına yardımcı olan sodyum da yükselen progesteron hormonu nedeniyle dışarıya daha çok atılıyor.

Kadınlar erkeklere göre daha fazla sodyuma, potasyuma ve vücudun kaybettiği suyu geri kazandıracak türde şekere ihtiyaç duyuyor.En kolay sindirilenler sakaroz ve glikoz, fruktoz şişkinlik yapabilir.

Aylık döngünün ikinci yarısında kanda yüksek seviyedeki hormonlar, egzersizin ardından aşırı stres etkisinde olduğu gibi kas yıkımına neden olabilir. Üstelik vücudu yağ depolamaya karşı savunmasız bırakır.

Kaslarınız acıyorsa, kalp ritminiz yüksekse ve karamsar hissediyorsanız daha fazla protein tüketin. Egzersizden 30 dakika sonra protein ve karbonhidrat oranı dengeli bir atıştırmalık yiyin. Böylece yağ depolanmasının azalmasını ve kas yoğunluğunun artmasını sağlamış olursunuz.

terleme5

180 gram yoğurdun içerisine 1 çorba kaşığı bal; 360 ml az yağlı kakaolu süt veya yarım simit, füme balık ve avokado yemeyi deneyin.

Hormon dalgalanmalarını doğru beslenme ve sıvı alımı ile dengede tutmak gerekir. Egzersize başlamadan önce sıvı alın. Özellikle direnç ve yüksek yoğunluklu egzersizler yapacağınız zaman 24 saat öncesinden sıvı alımına başlamalı ve sodyum seviyesini dengelemeye çalışmalısınız.

60 dakikadan fazla egzersiz yapacaksanız her 15-20 dakikada bir 90-240 ml arası sıvı alın. Vücudunuzun ağırlığına göre aldığınız sıvıyı ayarlamalısınız.

Soğuk ortamlarda daha az, sıcak ortamlarda daha çok sıvı ihtiyacı olur. Ter attıran, yoğun bir egzersiz için en iyi sıvı sudan yapılan ve içinde glikoz,sodyum karışımı olan formüllerdir. Çünkü suyun kana karışmasında etkilidir.

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın