İyimser Olmayı Kolaylaştırmanın 7 Yolu

0

İyimser olabilmek, hayatı olumlu yanından görebilmek hiç kolay değil bugünün koşullarında. Ama yaşam denen yarışta ipi önde göğüsleyebilmek için, umutları canlı tutmak, iyimser olmak da çok önemli. Böylece beklenmedik durumlara, korkulara, baskıya ve hayal kırıklıklarına rağmen ayakta kalabiliriz.
İyimser olmak, bireyi sadece mutlu etmekle kalmaz, öz güveni geliştirir, sorunlardan ziyade çözüme odaklanmayı sağlar ve yapılan hataların ardından, yıkılmak yerine ders çıkarmanın önemli olduğunu hatırlatır.
Öz güvenli olmak ya da iyimserlik nasıl öğrenilir? Bu konuda standart bir reçete var mı bilinmez. Ama yeryüzünde bu konuda yazılmış binlerce kitap olması kimseyi şaşırtmaz herhalde. Amerika Birleşik Devletlerinde, birçok iş adamına sporcuya ve antrenöre eğitim veren Doktor Jason Selk’in “iyimser olmayı” başarmak için yedi önerisi var.
1- Yaşamınızın 30 saniyelik filmini her gün izleyin. Yani zihninizde, idealinizdeki yaşamınızın (nasıl görünmek istediğiniz, nasıl hissettiğiniz, nerede yaşadığınız, ne ile uğraştığınız, neyi başarmak istediğiniz) 30 saniyelik filmini hazırlayın. Ve bunu her gün aklınızdan geçirin. Bu basit zihin egzersizi, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve yaşama farklı açıdan bakmanızı sağlayacaktır.
2- Sorun değil çözüm odaklı yaşayın. Bir soruna saplanıp kalmak, başarısızlık duygusuyla mücadele etmek yerine, “bu durumu değiştirmek için neyi farklı yapabilirim?” soruna yanıt aramak daha akıllıca olabilir.
3-Ne kadar küçük olursa olsun, iyi yöndeki gelişmeleri gözden kaçırmayın. Burada önemli olan nokta, iyimserliği, umudu ve coşkuyu artırabilmek. Minik adımlar büyük başarıları getirir.
4-Günlük başarı haplarını ihmal etmeyin. “Bugün ne başardım?” sorusuna yanıt verin ve kendinizi şımartın.
5-Kendi kendinize destek verin. Bireyin, kendini işe yarar hissedebilmesi, potansiyelinin farkında olması, başarının ayrılmaz parçasıdır.
6-Önünüzdeki engelleri ya da zorlukları analiz edin. Hedefinize ulaşmanızı ne engelliyor? Yaşam tarzınız mı? Kötü alışkanlıklar mı? Çevrenizdeki insanlar mı? İyimser olmayı başarmanın temelinde, sürekli ilerleme yatar. Bunu başarmak için de zorlukları aşmak gerekiyor. Yaşamınıza öncelikleriniz yön versin!
7-Vücudunuza iyi bakın. Sağlıklı bir bünye, olumlu düşüncelerin yeşermesine yardımcı olur. Kendinizi sağlam hissettiğinizde iyimser olmak kolaydır. Uykusuz kalmak, sağlıksız beslenmek, egzersiz eksikliği bu süreçte sizin düşmanınızdır.
Doktor Selk’in önerileri böyle. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın