İyi Bir Uyku, En Doğru Çözümü Getirir

0

Çocukluğumdan kalma bir görüntü var aklımda. Çok net hatırlamamakla birlikte, sıkıntılı bir şeylerin yaşandığı zamanlardı. Ya babamın işiyle ilgili bir karar durumu, ya yakınlardan birinin sağlık sorunu ya da maddiyatla ilgili bir sıkışıklık… Annem babam kendi aralarında konuştu, tartıştı… Zaman zaman karşılıklı sustular. Nihayetinde annem konuyu “hadi uyuyalım!” diyerek bağladı. Bu harekete hiç anlam verememiştim. Nasıl yani, uyuyacaklar ve sorun çözülecek miydi? Rüyalarında mı bulacaklardı sorunun cevabını? Sanırım bulmuşlardı, çünkü o gecelerin ertesinde çok da gürültü patırtı olmazdı.

Bu görüntü, uyku ile ilgili bir yazıyı okurken geldi aklıma. Uyku konusunda yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına yer verilen bir yazı.

Mesela, uykunun hafızaya kaydedilen yeni verileri sınıflandırıp bilgiyi ve yaratıcılığı besler hale getirdiği saptanmış. Almanya’da yapılan araştırmalarda, 8 saatlik bir uykunun ardından girilen matematik sınavlarında başarı oranının 3 kat artırdığını ortaya koymuş.

Uyku, neyi unutacağımız ve neyi unuttuğumuz konusunda anahtar rol oynuyor. Bu sonuç da Harvard Üniversitesi ve Boston College tarafından yürütülen araştırmalarda bulunmuş. Buna göre uyku esnasında hafızaya yerleştirilen bilgilerin duygusal özellikleri de güçlü bir şekilde kaydediliyor.

Uyku ile ilgili araştırmalar çok önemli bir noktayı daha gün ışığına çıkarmış. Hollanda’da Radboud Üniversitesinde yapılan çalışmalarda içinden çıkılması güç durumlarda beynin en iyi çözümü uyku sonrasında bulduğunu ortaya koymuş.

Hazır konu uyku ile sorunlara çözüm bulma noktasına gelmişken, İngiltere’deki Lanchester Üniversitesi’ndeki deneyi anmamak olmaz. Uyku ile zor soruları çözme arasındaki ilişkiyi bulmak üzere yapılan deneyde, iyi bir uyku çeken grupla, uykusuz bir gruba zor sorular içeren bir test uygulanmış. Sonuç, açık ara uykusunu alanların lehine olmuş. Kolay soruların çözümünde ise pek bir fark çıkmamış.

Uykunun beynin fiziksel yapısına etkileri de incelenmiş… Rochester Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda uykunun, günlük nöral aktivitelerden kaynaklanan ve beyin yapısında ortaya çıkan toksik proteinleri temizlenmesine yardımcı olduğunu saptanmış. Ancak bu çalışma henüz fareler üzerinde gerçekleştirilmiş.

Uyku son dönemde üzerinde en çok çalışmaların yürütüldüğü bir alan. Artık uykunun sadece sorunlara çözüm bulmada değil, akıl sağlığı için de önemli bir etken olduğu biliniyor. Bilim insanları, uyku düzeninin aksamasının stres hormonlarının ve bilişsel fonksiyonların dengesini de bozduğunu belirlemiş. Bu durumun bireyin düşünce yapısını ve duygusal dengesini sarstığı da biliniyor.

Sonuç olarak, bilim diyor ki;  farklı seçenekler arasında tercih yapmadan önce, zor kararlar arefesinde iyi bir uyku bir çok şeyi değiştirebilir…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın