İyi Bir Dinleyici Olmak İster misiniz?

0

Birbirimizi dinliyor muyuz? Bu soruya yanıtınız ilk anda olumlu olsa bile üzerinde biraz düşününce fikriniz değişebilir. Uzmanlar insanların büyük çoğunluğunun karşındakini anlamak için değil, kendi fikrini beyan etmek için dinlediğini öne sürüyor.
Aslında çok da yanlış sayılmaz değil mi? Arkadaşınız, eşiniz, çocuğunuz size bir şeyler anlatmaya çalıştığında, zihninizi konuyla ilgili anı, bilgi kırıntısı, dedikodu bulmak için zorlamıyor musunuz?

dinlemek4

İyi bir dinleyici olabilmek emek ister. Ama emin olun çok zor bir iş değil.
Öncelikle size bir şeyler anlatmaya çabalayan insanla göz teması kurmayı deneyin. Telefonunuzu elinizin altında kaldırın, çevreyle olan bağlantıyı azaltın. Sadece ve sadece konuşan kişinin yüzüne, özellikle gözlerine ve ağzına odaklanın. Herkes bir şeyler anlattığında karşısındakilerin onu dinleyip dinlemediğini merak eder. Anlatmak isteyen insana vereceğiniz en değeri şey ilginizdir.

dinlemek

Dinlediğiniz göstermekten çekinmeyin. Duruma uygun onaylamalar, itiraz ettiğinizi gösteren tonlamalar karşınızdaki insanı cesaretlendirir.
Anlatılanlara yorum yapmak için acele etmeye hiç gerek yok. Karşınızdaki sözlerinin bitirdikten sonra birkaç saniye bekleyin. Bu arada siz aklınızdan geçenleri daha iyi formüle edersiniz, karşınızdaki insan da sözünün tamamladığı konusunda emin olur.
Eğer aklınızdan farklı bir hikâye anlatmaya, üstün fikirlerinizi sergilemeye ya da sohbetin ana konusu olmayı geçiriyorsanız, hemen vazgeçin. Onun yerine, karşınızdaki insana sorular yöneltin. Böylece size bir şeyler anlatan insan kendisini daha değerli hissedecektir.

dinlemek5

Hepimiz olaylara kendi bakış açımızı getirmek isteriz. Sohbeti yönetmek üstelik bundan zevk almak zamanla alışkanlık haline gelir. Ancak bu durum çevrenizdekiler için aynı oranda keyifli değildir. En iyisi bu alışkanlığın farkına varıp frene basmak.
Konuşmaya başlamadan önce söyleyeceklerinizi kafanızda tartın. Eğer anlatacaklarınızın sohbete olumlu katkıda bulunacağından eminseniz sorun yok. Ama yorumlarınız karşınızdakine yeni bir şey katmayıp sadece sohbet içinde sesinizi duyurmaya yarayacaksa zahmet etmeyin.
Dinleme kaslarınızı geliştirmek için egzersiz yapın. Zaman içinde çevreniz ile olan ilişkilerinizin geliştiğini siz de fark edeceksiniz. Karşılık vermek için değil anlamak için dinleyin…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın