İtaatkar Çocuk, İdeal Çocuk mu?

0

Nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsunuz, sözünüzden çıkmayan mı, yoksa güveni yüksek ve özgür bir birey mi?
Hiç kuşkusuz çocuk yetiştirmek hayattaki en zor şeylerden biri. Çok baskılı eğitim verdiğinizde öz güvensiz ve size bağımlı, fazla serbest bırakırsanız da sorumsuz ve aşırı özgür ruhlu olma ihtimali yüksek.
Beynin öğrenme yeteneğinin 3-10 yaşları arasında en üst noktada olduğunu düşünürseniz, çocuğun kişiliğinin ve huylarının da bu dönemde oturduğunu görürsünüz.
Çok otoriter bir anne ve baba, her söylediklerini çocuklarının yapmasını bekler, böylece kendileri için ideal çocuk modelini oluşturmuş olurlar. Ceza uygulamaları ve saygılı olmaları için yapılan sürekli yönlendirmeler de çocuğunuzun itaatkar olmasında rol oynar. Yapmasını istediğiniz şeyleri, sürekli emir vererek söylemek, seçimlerini yapmasını beklemeden onun yerine seçimler yapmak da(buna arkadaş seçimi de dahil) otoritenin sonucudur.
İtaatkar olan çocuk; sorgulamaz, her söyleneni kabul etme eğilimindedir, itiraz etmekten çekinir, arkadaşlarıyla oynarken daha çok onların söylediklerini yapar, biri sesini yükselttiğinde korkar. Böyle bir çocuk yetiştirmek ona haksızlık değil mi? Hayatı boyunca izlerini taşıyacak. Siz yanında olmasanız da başka bir baskın figürü seçip, onu temel alabilir, bu figür ya kötü bir arkadaşsa o zaman ne olacak ? Riskli ve tehlikeli ortamlara kolayca girebilir.
İtaatkar çocuk aynı zamanda; olaylara ve kişilere karşı gelmediğinden toplulukta kendisini kolayca kabul ettirebilir. Baş rolden çok, yardımcı oyuncu konumundadır. Suya sabuna dokunmadığından daha az stres altındadır
Çocuğunuzun güçlü bir duruş sergileyebilmesi, öz güveninin yüksek olması, sorgulamayı öğrenmesi ve sağlıklı yetişebilmesi için itaatkar olmaması gerekir. Ancak, uyumlu ve saygılı olabilir pekala. Çocuğunuzun itiraz etmesine, seçimlerini yapmasına, kendisini savunmasına izin verin ki kişilik gelişimini başarıyla tamamlasın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın