İşyeri Halleri

0

Çalışma hayatı insana çok değer katıyor, doğal olarak her tür insanla karşılaşıyorsunuz. İster size bağlı çalışanlar, isterse diğer departmandakiler olsun her çalışan bu duyguyu iyi bilir. Hiç tanımadığınız birileriyle ekip olmak, birbirinizi tanımak, kiminden şiddetle kurtulmayı isteyip kimiyle de ayrılmaz olmak…İş hayatının benim de çok yaşadığım cilveleri bunlar, bir arkadaşım giderken sarılıp ağladığım, bir diğeri giderken neredeyse göbek attığım da oldu.

işhayatı1

Eski şirketimde eleman alımı yaparken, İnsan Kaynakları’nın ön elemesi ile aradığımız özelliklere uygun olduğunu belirledikleri adayı yöneticilere yönlendiriyorlardı. Biz de görüşüp onayladıktan sonra, en son Genel Müdür Yardımcıları görüşüyor, sonunda karar veriyorduk. Buna rağmen ne inanılmaz tipler geldi geçti hayatımdan, hem iyi hem kötü anlamda bunu söylüyorum.
En çalışkanları yaratıcı olanlardı, hedeflere uygun çalışıp kendisinden değer katanlar favorimizdi. Projeleri sorunsuz yürüten ve motivasyonu yüksek tiplerdi. Bu tür elemanlara yatırım yaparak gelişmelerini sağlamak önemlidir, yoksa bu değeri verecek başka şirketlerin kapıları onlara her zaman açıktır. Kariyer planlaması yapmak, çalışmalarını takdir etmek gerekir. İster istemez fazla iş yükü bindiğinden yorulmaları kolaydır, adil bir iş dağılımı yapamazsanız şikayetçi gruba kayabilirler.

 

İş saati bitse de eve gitsem diye sürekli saatine bakanlar, fark yaratacak ve şirkete katkı yapacak ekipten değildir. Kayıtsız olan bu tipler işin ucu kendilerine dokunmadıkça gelişmeye çalışmazlar. Hem işlerini bitiremiyor hem de davranışlarını değiştirmek için çaba göstermiyorlarsa önce bu durumun geçici mi , yoksa sürekli mi olduğunu bir gözlemlemek gerekir. Yaptığı işleri yakından izleyerek ona geri bildirim vermek, gelişmesi gereken alanları görmesini sağlayarak yardımcı olunabilir.Çaba göstererek yaratıcı olmaya çalışıyorsa, rotasyon veya kendini gösterebileceği bir projeye yönlendirilerek ekipte kalması sağlanabilir. Aksi durumda yolları ayırmanın vakti gelmiş demektir.

işhayatı5

Çözüme değil de problemlere odaklanan tiplerden bahsedelim. Hedeflerine ulaşmak için adım atmak yerine, sürekli riskler ve sorunlarla uğraşırlar. Bu durumda iş süreci gözlerinde büyür ve bir türlü bitmez. İşin başında “nasıl olmaz” değil de “somut ve işe yarar örnekleri” görmesini sağlamak gerekiyor. Etrafta devamlı şikayet ederek dolaşanlar diğerlerine de negatif enerji yüklüyor. Şikayet eden ve değişime direnç gösterenlerle el sıkışarak ayrılmanın vakti gelmiş demektir.

işhayatı6

Elemanlarınız sizi ne kadar destekler ve sizin de onları geliştirmenize izin verirse, birbirinize sırtınızı korkusuzca dayayabildikleriniz sizin şansınızdır. Ekip ruhunu zaten yakalamışsınız demektir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın