İstanbul Trafiğinde Yeni Bir Uygulama Olan “Volt” İle Rahatlayın

0

Volt, artık İstanbul’da yaşayan Beyrutlu girişimci Ali Halabi’nin fikri. Timeout İstanbul’da yayınlanan röportajlarında anlatıldığı üzere Avrupa Konutları’ndaki eviyle Bostancı’daki işi arasında her gün 70 km yol kat ederken bu karmaşanın sürdürülebilir bir yaşam olmadığını fark etmiş. İşinden ayrılmış, arabasını satmış ve evinin yakınlarında otostop yapmaya başlamış. Gördüğü ilk arabanın şoförü ve yanındaki hamile eşi, sorgusuz sualsiz Ali’yi araçlarına buyur edince biraz da şaşırarak nasıl hemen kendisine güvenebildiklerini sormuş. Yanıt, “Çünkü komşumuzsun.”. Bu cevapla Volt’un amacı belli olmuş: Üniversite öğrencileri, şirket çalışanları, site sakinleri gibi kendi içlerinde birbirlerine güvenecek insanları buluşturmak. Deneyimledikleri kadarıyla İstanbullular da gönüllü bu işe. Ali Halabi’nin çabalarını fark eden site yönetimi, site sakinlerinin araç paylaşabilmesi için özel bir ‘beni de götür’ durağı bile kurmuş.

volt

Akıllı telefonunuza indirebileceğiniz bir uygulama olan Volt ile trafik hayatınız kolaylaşabilir. Uygulamayı indirip üye olduktan sonra, güzergâhınızı belirtip aracınızdaki boş koltukları sunabilir ya da yolcu arayan bir aracın koltuklarına talip olabilirsiniz. Sizden hiçbir ücret talep edilmiyor ama yolcusu olduğunuz araca katkıda bulunmak isterseniz gönlünüzden ne koparsa verebilirsiniz. Bunu da kredi kartınızı tanımladığınız mobil uygulama üzerinden kolayca yapıyorsunuz. Hal böyleyken elinizi korkak alıştırmamanız, şoför de yolcu da halinden memnun olsun diye üçer beşer lira atarak benzine ortak olmanız gerek.

İstanbul’un en büyük derdi olan trafik sürekli yeni fikirler yaratılmasına neden oluyor… Günün her saati yollar karmakarışık, trafik çıldırtacak boyutlarda… Trafikteki yükümüzü hafifletmeyi amaçlayan şehir içi yolculuk paylaşım uygulaması Volt ise bir nebze de olsa İstanbul trafiğine kolaylık getirecek gibi diyor www.istanmood.com

Volt uygulamasında üyelik için onay almanız gereken topluluklar yaratılmış. Çeşitli sitelerin ve üniversitelerin topluluklarıyla karşılaşıyorsunuz şu anda, talebe göre yeni topluluklar da yaratılabilir. Onaylanma işlemi topluluğa ait olduğunuzu belirten bir e-posta adresi bildirmenizle, fotoğraflı bir üyelik kartını telefon kamerasıyla taramanızla ya da bire bir Volt ekibinin teyidiyle gerçekleşen, güvenilir bir sisteme bağlı.

volt2

Volt diğer araç paylaşım uygulamalarından farklı olarak sadece şehir içi ulaşım üzerine odaklanan tek uygulama. Üyelik falan bir tarafa maalesef en önemli konu hatta zaman zaman engel güven meselesi. Bir yabancının arabasına binmeye veya tanımadığı insanları arabalarına davet etmeye herkes gönüllü olmayabilir.

Buna şöyle yaklaşabilirsiniz. Herkesin arabası yerine sizin iş yerinde çalışan birini seçebilir, okulundan üye olup ulaşım arayan bir kişiye davet gönderebilirsiniz. Aynı üniversite, aynı plaza mantıklı olabilir.

Volt uygulamasının gelişim hedefi daha da fazla topluluk yaratarak insanların güvenebileceği ortamlar yaratmak. Uygun gruplar bulmak için keşfe çıkmaları da gerekmiyor her seferinde. Son zamanlarda Özyeğin Üniversitesi’ndeki öğrencilerin artan servis fiyatlarına karşılık özel araç paylaşmayı tercih ettikleri gözlerine çarpmış ve hemen üniversite öğrencilerinin sahiplendiği bir topluluk oluşturmuşlar. Paylaşılacak arabaları Facebook grupları üzerinden organize eden öğrenciler için de pratik bir aracı olmuş Volt.

Trafikte nefes alabilmek için yaratıcı, alışkanlıklarımızı kökten değiştirecek çözümler bulmak gerek. Çözüm için de uzaklara bakmaya gerek yok, yeni uygulamalar platformlar var. Yolunuzu paylaşın, trafiğe Volt atın!

www.thevoltapp.com

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın