İşsiz Kalmak Derin Boşluğa Düşürüyor

0

Sabah erken kalkıp işe giden ve tüm gün koşuşturan, buna rağmen kendisini değerli ve işe yarar hisseden biri benim tabirimle “rütbeleri söküldüğünde” ne duruma düşer ?
İşsizlik hem çalışan biri hem de ailesi için çok sıkıntılı bir durum, sadece ekonomik gücünüzü kaybetmekle kalmıyorsunuz, alışmış olduğunuz sosyal çevreden ve arkadaşlarınızdan uzaklaşıyorsunuz. Düzenli giden yaşamınız birden değişiyor, sizi saran belirsizlik kaygıyı da beraberinde getiriyor. İşsizlikle depresyon yakından ilişkili , “Nasıl geçineceğim” derdi de başlayınca, ister istemez özgüven kaybı da başlıyor.

işsiz11

Hayatını üreterek kazanmak değerlilik duygusunun ve çağdaş insan kimliğinin ana kaynağı ve bu kimliğin kaybı kriz yaratıyor. Bir bakıma gelecek için kurulan hayaller de yıkılıyor.
Yeni bir iş arama sürecinde uzun süre evde kalmamak, mümkünse dışarıda vakit geçirmek rahatlatabilir. Psikolojik sorunlar, iş arama süresi 6 ayı geçince artıyor, 9. ayda tavan yapıyor. Kaçınılmaz sonuç birlikte yaşadığınız aile bireylerini de etkilemesi, özellikle evli olanlarda aile içi problemler daha da artıyor. 29 yaş üzeri evli erkekler bu süreçten en çok etkilenenler, aile içi şiddet artışı ve bağırmalar bu dönemde fazla görülüyor.
Olumsuz alışkanlıkları varsa bu daha belirginleşiyor, hem kendisi hem de çevresi için zararlı hale gelebiliyor.

işsiz9

Fiziksel problemlerdeki artışlar da bu döneme rastlıyor; kalp, hipertansiyon,mide problemleri,ülser ve uyku düzensizlikleri, stres kaynaklı kortizol artışı sorun yaratıyor. Bir de sağlık sigortasını kaybettikleri için tedavilerde zorluk çıkabiliyor. İş kaybını takiben hemen bir sağlık sigortasına başlamayı da atlamayın.
Bu dönem çocukların da etkilendiği bir dönem, işini kaybeden anne veya babanın davranışları ister istemez sertleşiyor. Sadece işini kaybeden değil, onlarla beraber üzülen ve kaygılanan yakınları da payını alıyor.

işsiz8

Bu süreçten geçen bir çok tanıdığınız kuşkusuz vardır. İsteyerek ayrılan işsizler ise vakit bulup da yapamadıklarının tadını çıkarırken, istemeyerek ayrılanların zor durumda olabileceğini düşünmek gerek. Açılan sıcak bir telefon, hal hatır sorma bile kendisini iyi hissettirecektir.
Zaten ortamı tamamen değişen kişi, kendisine yeni bir ortam ve arkadaş grubu da hazırlamaya çalışır. Şanslı olanlar bunu yakalarken, diğerleri yalnızlık ve değersizlik duygusunu daha ağır yaşıyor olacaklar. İşte arkadaş desteği ve dayanışma duygusu burada bir kez daha önem kazanıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın