İntikam Duygusu, Benim Canım Yandıysa O’nun da Yanmalı mı ?

0

Özellikle terk edilme ve aldatılma durumlarında akla gelen ilk duygu “intikam” dır. Sizin canınız yandıysa karşınızdaki de “bir şekilde bedelini ödemeli” diye düşünürsünüz.

İlk hissedilen duygu yetersizlik ve değersizlik duygusu oluyor. Sevilmediğinizi ve suçlu olduğunuzu düşünürken, güven duygunuz da zedeleniyor.

Psikologlar, üzülmenin ve öfke hissetmenin normal olduğunu, ama bunu saldırganlığa dönüştürmemek gerektiğini söylüyor. Saldırganlık duygusuyla yapacaklarınız çocukluğa dair olgunlaşmamış hareketlerdir. Kaybettiğiniz kontrolü ele aldığınız duygusunu yaşatır, ama bu duygu  geçicidir.

İntikam alma hissi geçici bir rahatlık verir; güveninizi geri kazanmanızı veya değersizlik hissinden kurtulmanızı sağlamaz.

büyü

İlk yapmanız gereken, yas süreci gibi düşündüğünüz bu dönemi yaşamak olmalı, zarar vermeyi isteyen tarafınızı törpülemek gerekiyor.

Aldatma en travmatik olan duygulardan, “nasıl göremedim, nasıl farketmedim” diye önce kendini suçlar. Sadakat yeminini bozan kişi, ilişkiye üçüncü kişiyi dahil edendir. Sadık kalan tarafın bu şekilde düşünerek, kendisinin değil onun yetersiz olduğunu kabul etmesi rahatlatıcı olabilir.

Hem kadın hem de erkek aldatılma durumunda öke ve üzüntü yaşar. Kadınlarda üzüntü duygusu öne çıkarken, erkeklerde öfke öne geçer.

aldatma4

Kadınlar üzüntüyle beraber öfkelerini saldırganlığa dönüştürüyor. İntikam şekli daha çok karalama, eşyaya zarar verme ve yeni sevgiliyle kıskandırma oluyor.

Erkekler daha sert yaklaşım taraftarı,  kadınlara hem bunları hem de fiziksel şiddeti yaşatıyor.

Böyle bir durumun ardından oluşacak olumsuz inançları sorgulamak, başka birisi sizin yerinizde olsa neler söyleyeceğinizi düşünmek gerekiyor. Kendi başına bu süreci atlatamayacağını düşünenlerin ise psikolojik destek almaları doğru olur.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın